Baza polskich lektorów
BAZA LEKTORÓW

Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.

Stanisław Florian Brudny od 1951 do 1972 roku występował w Teatrze Śląskim w Katowicach. Następnie przeniósł się do warszawskiego Teatru Studio, z którym związany jest do dziś. Zagrał ponad 160 ról u wybitnych reżyserów (Gustaw Holoubek, Jerzy Jarocki, Jerzy Kreczmar, Lidia Zamkow, Józef Szajna, Jerzy Grzegorzewski, Tadeusz Łomnicki, Adam Hanuszkiewicz, Michał Zadara, Agnieszka Glińska i Krystyna Janda).
Stworzył także wspaniałe kreacje w filmach (m.in. u Władysława Pasikowskiego i Andrzeja Wajdy) oraz w Teatrze Telewizji.

Podczas długiej współpracy z Teatrem Polskiego Radia (trwającej do dziś) wystąpił w blisko dwustu spektaklach; w słuchowiskach oryginalnych i adaptowanych, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Najczęściej są to znaczące role. W grudniu 2009 roku został wyróżniony przez Zespół Artystyczny Teatru Polskiego Radia nagrodą "Splendor Splendorów".

Niezwykła wszechstronność zaowocowała pokaźną listą ról dubbingowych w filmach fabularnych, animowanych czy grach komputerowych (m.in. "God of War III" - 2010, "Diablo III" i "Diablo III: Reaper of Souls" - 2012, 2014, "Heroes of the Storm" - 2015).
Poza rolami w filmach fabularnych jest m.in głosem Zamiego w serialu "Gumisie" i Papą Smerfem w serialu "Smerfy". Jego głosem mówi także Mistrz w niezapomnianych serialach "Był sobie człowiek" i "Było sobie życie", na których wychowały się pokolenia.

Charakterystyczny tembr głosu Stanisława Brudnego jest znany również słuchaczom powieści radiowej „W Jezioranach”. Od wielu lat aktor wciela się w postać Teofila Skorupy, kuzyna Pawlaczów.

- Człowiek wyrastał po tym głodzie wojennym w czymś takim, co ja nazywam - w biegu, doganianie. Zawsze byłem w biegu. Wszystko dla mnie było nowe - muzyka, teatr, kino. Wszystko było odkryciem i tak właściwie kształtuje się całe moje życie, że jestem dalej w biegu - powiedział w wywiadzie Katarzynie Krzykowskiej (PAP).
Wyjaśnił, że dzięki takiemu podejściu do życia nigdy nie jest "a priori uprzedzony do tego co nowe, co się pojawia". "Dopóki nie poznam czegoś, to nie wyrażam negacji, a może i czasem aprobaty. Lubię przyjrzeć się nowym rzeczom i sprawdzić, jak smakują." W jego ocenie takie podejście do pewnych spraw "poszerza horyzonty, bo człowiek nie zasklepia się w tym wszystkim."

W 1971 został w Katowicach uhonorowany Srebrną Maską. W tym samym roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. W 1978 - Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2008 otrzymał nagrodę za aktorską rolę męską Jozuego Carvila w słuchowisku "Jutro" na podstawie dramatu Josepha Conrada w reżyserii Julii Wernio, zgłoszonym przez Program I Polskiego Radia.

(źródło: encyklopediateatru.pl, filmpolski.pl, wikipedia.org, teatrstudio.pl, polskieradio.pl, S.Brudny - Całe życie jestem w biegu / K.Krzykowska - PAP, youtube.com, materiały własne) 

 

Próbki audio

00:00/00:00
  1. fragm. seriali "Był sobie człowiek" i "Było sobie życie" (jako Mistrz)
  2. fragm. gry "God of War III" (jako Dedal)
  3. fragm. serialu "Gumisie" (jako Zami)

Oceń lektora

0 (0 głosów)
Vote up!
Vote down!

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama