Publikacje o lektorach
ARTYKUŁY, AUDYCJE, FILMY

Permanentny przegląd prasy, portali internetowych, społecznościowych, radia i telewizji. Zbieramy wszelkie publikacje na temat lektorów i ich pracy. Efekt naszych poszukiwań znajdziesz w tym dziale. Jeśli masz coś czego tu nie ma, podziel się linkiem! Koniecznie daj nam znać!

Tytuł: Wspominamy Andrzeja Matula. Marcin Kusy: tworzył nowoczesne radio
Autor: mg/kor - PolskieRadio.pl
Źródło: https://jedynka.polskieradio.pl/artykul/3087578,Wspominamy-Andrzeja-Matu...
Data publikacji: 15.12.2022

Tytuł: Andrzej Matul Nominacja Mistrz Mowy Polskiej
Autor: Mistrz Mowy Polskiej
Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=CTmLbY1BPbc
Data publikacji: 29.11.2018

W wieku 75 lat zmarł Andrzej Matul: lektor i wieloletni dziennikarz Polskiego Radia. /.../ - Tworzył sposób budowania nowoczesnego radia wtedy, kiedy to radio musiało się zmieniać - mówi dyrektor Programu 1 Polskiego Radia Marcin Kusy.

/.../ - Byliśmy w układzie mistrz - uczeń. Pan Andrzej doszkalał pewne moje niedoskonałości, które wychwytywał. Potrafił je celnie nazwać, ująć i skutecznie poprawić. Bardzo wiele mu zawdzięczam - przyznaje i dodaje, że w pamięci szczególnie zapadła mu jedna historia.

Wówczas Marcin Kusy po raz pierwszy pojawił się u Andrzeja Matula. - Poprosił, żebym coś przeczytał, posłuchał też tego, co już robiłem na antenie Jedynki. I pamiętam to, co wtedy powiedział: panie Marcinie, pan bardzo interesująco opowiada, ale na Boga, niech pan stawia kropki. Niech pan tak nie leci. Gdzie jest kadencja? Gdzie jest antykadencja? - wspomina rozmówca Joanny Racewicz.


YouTube.com - Mistrz Mowy Polskiej

 

Andrzej Matul. Tworzył nowoczesne radio

Andrzej Matul był więc sam w sobie znakiem jakości, jeśli chodzi o warsztat dziennikarski. Doceniał znaczenie ciszy na radiowej antenie. - Mówił, że musi być ta sekunda czy milisekunda ciszy, żeby słuchacz mógł coś przetrawiać, żeby mógł się nad czymś zastanowić - wspomina Marcin Kusy. Dodaje, że Matul "czuł radio". Był praktykiem, wiedział, jak we właściwy sposób dobrać słowa czy też intonację. Jednocześnie jego uwagi nigdy nie były wypowiadane w sposób mogący kogokolwiek urazić. /.../

Posłuchać wspomnień i przeczytać więcej możecie na portalu PolskieRadio.pl

 

 

 

 

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama