Publikacje o lektorach
ARTYKUŁY, AUDYCJE, FILMY

Permanentny przegląd prasy, portali internetowych, społecznościowych, radia i telewizji. Zbieramy wszelkie publikacje na temat lektorów i ich pracy. Efekt naszych poszukiwań znajdziesz w tym dziale. Jeśli masz coś czego tu nie ma, podziel się linkiem! Koniecznie daj nam znać!

Tytuł: Andrzej Ferenc: głos jest niepowtarzalny tak, jak odcisk palca
Autor: Anna Stempniak
Źrodło: https://www.polskieradio.pl/7/5112/Artykul/1979350,Andrzej-Ferenc-glos-j...
Data publikacji: 03.01.2018

Lektor jest znany przede wszystkim jako głos autopromocji TVN, ale od lat związany jest również z Polskim Radiem (ma na koncie ponad tysiąc słuchowisk radiowych). Udziela się także w dubbingu. Od 2011 roku jest wykładowcą aktorstwa w Akademii Muzycznej w Łodzi, a od 2016 twórcą oraz dyrektorem artystycznym Teatru Scena w Domu Literatury w Warszawie.

We wstępie do rozmowy w "Jedynce" czytamy:

Dla aktora lustro jest ważne. To oczywiste, że przed wyjściem na scenę trzeba zobaczyć, jak się wygląda. A dla mężczyzny? O to zapytaliśmy w audycji "Twarzą w twarz" aktora i lektora filmowego Andrzeja Ferenca.

 

Andrzej Ferenc w radiowej Jedynce (polskieradio.pl - fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio)

 

- Mam piękne wspomnienie na ten temat. Siedziałem w Teatrze Rozmaitości lusterko w lusterko z Januszem Paluszkiewiczem, wspaniałym wielkim aktorem. Miałem to szczęście, że obdarzał mnie przyjaźnią, co jest dla mnie wielkim zaszczytem. Przekonałem się, że w tym lusterku nie zawsze ogląda się siebie. Czasem ogląda się kolegów lub kogoś, kto jest obok - tak jak ja widziałem pana Janusza - i patrzy się na tę osobę jako na wzorzec osobowościowy - powiedział Andrzej Ferenc.

Gość radiowej Jedynki przyznał, że dość późno zrozumiał, że głos to jego niezwykły dar:

- O głosie mówi się, że jest tak niepowtarzalny, jak odcisk palca. Jest zawsze rozpoznawalny i nie da się go podrobić. Głosowy odcisk palca jest czymś bardzo indywidualnym. W swojej pysze zawsze uważałem, że sensem w tym, co robię, są moje umiejętności. Ale obracam się w kręgu wielu aktorów i teraz już wiem, że głos to nie tylko struny głosowe - dodał lektor.

Polecamy wysłuchanie całej audycji na player.polskieradio.pl

 

A zawodową biografię Andrzeja Ferenca znajdziecie w naszym dziale Sylwetki lektorów.

 

 

 

 

 

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama