Aktualności polscylektorzy.pl
WIADOMOŚCI

W tym dziale informujemy o wszystkich zmianach w serwisie. Tu znajdziesz najświeższe wieści z rynku, fakty, plotki i donosy. Masz newsa? Organizujesz lub wygrałeś casting? Planujesz ciekawą imprezę? Robisz coś wyjątkowego? Liczymy na Waszą współpracę! Piszcie do nas!

A pomyśleć, że jeszcze cztery lata temu w naszym wywiadzie z cyklu "Bliżej mikrofonu" mówił o rezygnacji z muzyki:

Przemysław Strzałkowski: /.../ Pamiętam cię sprzed lat jako wielce obiecującego muzyka, pianistę. To już nie jest twoja droga?

Marcin Sanakiewicz: Od razu zastrzegam: nic nikomu nie obiecywałem, jeśli chodzi o karierę muzyczną (śmiech). Dużym rozłamem było to, że oderwałem się od Krakowa. Straciłem bezpośredni kontakt z artystami Piwnicy Pod Baranami, którzy wnieśli ogromnie wiele do mojego życia. Jeździłem przez x-lat do Krakowa na sobotnie kabarety…

Zatem pępowina długo jeszcze łączyła cię z Krakowem.

Długo. Był chyba rok 2004, kiedy wszedłem we współpracę z Januszem Radkiem przy jego projekcie „Serwus Madonna”. Zagraliśmy blisko dwieście koncertów przez następne dwa lata. Grałem jeszcze czasami dla ś.p. Ani Szałapak. Nie do końca udało się połączyć dwa miasta. Kraków był początkiem lektorki, ale też był pełnią grania. Gdy wyjechałem do Warszawy miałem pełnię lektorki, ale pół grania. W międzyczasie pojawiła się praca dziennikarska, redaktorska i poczułem – po paru latach ciągnięcia w sumie trzech zawodów – że z czegoś chcę zrezygnować. I rezygnacja z muzyki przyszła nie wiem skąd…
Cały czas myślę muzycznie. Muzyka jest rodzajem języka wewnętrznego. Podczas słuchania muzyki ludziom znającym nuty, grającym na instrumentach czy umiejącym śpiewać uruchamiają się w mózgu te same obszary, które są odpowiedzialne za interpretację i rozumienie słów. A świat jest de facto językiem.

Na szczęście od roku 2019 sporo się zmieniło; "ciągnie wilka do lasu" i Marcin powrócił do swych muzycznych korzeni. - Moi Drodzy! W zeszłym roku wróciłem do grania i była to jedna z najlepszych decyzji w moim życiu. Idąc dalej tym tropem, postanowiłem spróbować swoich sił w Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Improwizowanej „Współbrzmienia”. Zakwalifikowałem się! - napisał niedawno w mediach społecznościowych.

Posłuchajcie koniecznie nagrania zrealizowanego na konkurs! (YouTube.com - Marcin Sanakiewicz Official / VO artist, pianist). Dwadzieścia minut improwizacji zawiera tematy:

1. „Jan Kanty Pawluśkiewicz Medley” – improwizacja na tematy kompozycji Jana Kantego Pawluśkiewicza: „Czas”, „Zaklinanie, czarowanie”, „Plac na Groblach”, czas trwania: 9’55’’
2. „Nocturne for Zbigniew Wodecki – mashup” – improwizacja na tematy kompozycji Zbigniewa Wodeckiego: „Zabiorę Cię dziś na bal”, „Z Tobą chcę oglądać świat”, „Lubię wracać tam, gdzie byłem”, „Nauczmy się żyć obok siebie”, czas trwania: 5’04’’
3. „In F con moto” – improwizacja na temat własny, komp. Marcin Sanakiewicz, czas trwania: 4’41’’

 

Prawda, że mamy niezwykle utalentowanego Kolegę? Jeśli się z tym zgadzacie, możecie wesprzeć Marcina i do 28 sierpnia zagłosować na niego online!

- Krakus z urodzenia, Lubelak z wyboru, po drodze Warszawiak. Pianista, akompaniator i solista, aktywnie występujący w latach 1996-2009. Wieloletni członek zespołu muzycznego Piwnicy pod Baranami, z którą koncertował na scenach i estradach w Polsce i na świecie. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 14 lat u prof. Grażyny Hesko-Kołodzińskiej i kontynuował do 2001 roku w PSM II stopnia im. W. Żeleńskiego w Krakowie, w klasach fortepianu prof. Anny Łabanowskiej-Szyniarowskiej i prof. Pawła Skrzypka. Ukończył mistrzowskie kursy fortepianu solowego i kameralistyki. Studiował też wokalistykę operową na Akademii Muzycznej w Krakowie. Wykonywał recitale i spektakle muzyczne Anny Szałapak, Rafała Jędrzejczyka, Jacka Wójcickiego, Agnieszki Chrzanowskiej, Beaty Czerneckiej, Katarzyny Zielińskiej, Ady Fijał. W 2004 roku nawiązał współpracę z Januszem Radkiem w recitalu „Serwus Madonna”, wykonanym ponad 300 razy, który doczekał się też realizacji telewizyjnej („Niebo złote Ci otworzę”, TVP2 2004) oraz albumu płytowego (Universal Music Polska/Magic Records 2004). Występował z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej i Grupą MoCarta.  Współpracował również z PWST w Krakowie przy recitalach dyplomowych absolwentów kierunku wokalno-aktorskiego w reżyserii Józefa Opalskiego. Na jego dorobek artystyczny składają się nagrania płytowe, realizacje sceniczne, filmowe, teatralne, telewizyjne i radiowe, w tym premierowe wykonania kompozycji Zygmunta Koniecznego, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Andrzeja Zaryckiego, Stanisława Radwana, Antoniego Komasy-Łazarkiewicza, Bartosza Chajdeckiego. /.../ W 2022 roku wrócił na scenę - czytamy o dorobku artystycznym Marcina Sanakiewicza na stronie Konkursu.

Polecamy również truskawkę na torcie, czyli rozmowę z lektorem-pianistą, który w audycji Radia Lublin „Druga połowia dnia” mówił o swoim udziale w Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Improwizowanej „Współbrzmienia”.

Marcin Sanakiewicz podczas Ogólnopolskiego Spotkania Lektorów w 2019 roku

 

Oprac. PolscyLektorzy

 

 

 

 

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama