Baza polskich lektorów
BAZA LEKTORÓW

Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.

Zdzisław Szczotkowski czytał dialogi w takich produkcjach jak: Memento, Leon Zawodowiec czy Crime Story. Jego głos można było usłyszeć w radiu, w programach telewizyjnych (niezapomniana Sonda), wielu audiobookach i przewodnikach. Mawiał, że „podstawą dobrego przeczytania filmu jest dobrze zrobiony dla lektora tekst".

Przez długi czas związany z TVP, współpracował również m.in. ze Studiem Eurocom i Master Film. Ostatnim filmem, który przeczytał, był dramat "Nasza klasa" z 2007 roku.

Przez kilka lat zmagał się z chorobą nowotworową, stopniowo uniemożliwiającą mu pracę w zawodzie. Wszyscy będziemy pamiętać ten niepowtarzalny tembr. Dla znajomych świetny rozmówca i ciekawy człowiek, dla współpracowników solidny i niezastąpiony partner, dla milionów telewidzów jeden z najbardziej rozpoznawalnych głosów w TV.

Przyjaciele mówili do niego "Szczota", a czasami "Jurek". Skąd się to wzięło? Tomasz Knapik wspominał: "W swoim wcieleniu muzycznym (gitara basowa) grał w kapeli, w której już był jeden Zdzicho, więc się mylili i tak został Jurkiem."

Czytał między innymi:

    "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków",
    "Śpiąca królewna",
    "Kopciuszek",
    "Zakochany kundel",
    „Wdowa w bieli",   
    „Kobieta w lustrze",
    „Memento",   
    „Leon Zawodowiec",
    „Crime Story",       
    „Sonda",
    "Zaczęło się pierwszego września",
    "Dary zwycięskiej miłości",
    "Witajcie w życiu",
    "Ciężar nieważkości",
    "Jedynie prawda jest ciekawa",
    "Poprzez mur",
    "Buszujący w Bogu",
    "Być kobietą w Birkenau",

oraz niezliczoną ilość programów, narracji a także reklam.

W naszym wywiadzie z cyklu BLIŻEJ MIKROFONU Mistrza wspomina Paweł Bukrewicz: "Jeśli nie trafisz na odpowiednią osobę, to być może coś fajnego cię w życiu nie spotka. We mnie działanie wyzwolił Zdzisiu Szczotkowski."

 

(źródło: materiały własne, wikipedia)

 

Próbki audio

00:00/00:00
  1. fragm. filmu "Czyż nie dobija się koni?"
  2. fragm. filmu "Leon zawodowiec"
  3. fragm. filmu dokumentalnego "Buszujący w Bogu"

Oceń lektora

2 (2 głosy)
Vote up!
Vote down!

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama