Baza polskich lektorów
BAZA LEKTORÓW

Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.

Alina Kamińska debiutowała pod okiem Sławomira Mrożka, grając w światowej prapremierze „Wdów” wyreżyserowanej przez autora w ramach Dionisia Festival w Sienie w 1992. W kolejnych latach wystąpiła w dramatach de Moliny, Czechowa, Jerofiejewa, Kafki (adaptacja), Wyspiańskiego, Witkacego i Gombrowicza. Śpiewała w „Skrzypku na dachu” i „Sztukmistrzu z Lublina”, a od 1994 nieprzerwanie gra jedną z żon głównego bohatera farsy „Mayday” i jej kontynuacji „Mayday 2”.

Zagrała w kilku filmach kinowych i telewizyjnych, występuje w serialach i programach rozrywkowych. Grała także w spektaklach dla dzieci w Teatrze Telewizji. Dla Teatru Polskiego Radia użyczyła głosu w adaptacji Tadeusza Konwickiego ("Bohiń"). Współprowadziła w RMF cykliczne audycje „I po zawodach” oraz „Obieżyświat”, a także występowała w radionoweli „Apteka Marzenie” i „Dzienniku kolonizacji Marsa”.

Jest lektorką filmów dokumentalnych i przyrodniczych, nagrywa słuchowiska, udziela się w dubbingu (film "Biblia i Bóg" - 2017). Podkłada głos w grach komputerowych (m.in. „Transformers: Wojna o cybertron” - 2010, "Hotel dla zwierzaków" - 2008, "Quake 4" - 2006) oraz w reklamach. Te ostatnie nagrywa od wczesnych lat 90, współpracując m.in. z krakowskimi studiami Nieustraszeni Łowcy Dźwięków oraz RS Media. Nagrywa również reklamy dla RMF FM, a w spotach telewizyjnych - głównie produktów farmaceutycznych - zdarza jej się użyczać także wizerunku.

W uznaniu osiągnięć zawodowych została odznaczona orderem „Honoris Gratia” oraz Brązowym Krzyżem Zasługi. Udziela się społecznie - w grudniu 2018 w wyborach do rad dzielnic Krakowa uzyskała mandat radnej dzielnicy I Stare Miasto. Pracuje charytatywnie od ponad 20 lat, bo "uważa, że tak należy". Lubi ludzi z charakterem i pozbawionych małostkowości, gotuje z pasją i żyje z pasją, zawsze patrzy „do przodu”.

W czerwcu 2021 otrzymała Nagrodę Samorządu Województwa Małopolskiego AMICUS HOMINUM 2020 w kategorii Promocja i ochrona zdrowia "w dowód uznania za pełną oddania działalność społeczną i charytatywną na rzecz pracowników i pacjentów Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Za ogromne zaangażowanie na rzecz jednoczenia mieszkańców oraz różnych środowisk - artystycznych, medycznych oraz politycznych - wokół idei pomocy tej placówce, szczególnie w trudnym czasie pandemii COVID-19."

(źródło: wikipedia, filmpolski, dubbingpedia, bagatela.pl, materiały własne)

 

Próbki audio

00:00/00:00
  1. spot "Molekin D3+K2 Forte" (fragm.)
  2. spot "Teatr Bagatela" (scenka)

Oceń lektora

0 (0 głosów)
Vote up!
Vote down!

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama