Baza polskich lektorów
BAZA LEKTORÓW

Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.

Włodzimierz Press ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie w 1963 roku. Aktor Teatru Ludowego (1963-1975), Teatru Kwadrat (1975-1982), Teatru Dramatycznego (1987-1992), od roku 1992 Teatru Studio. Laureat Feliksa Warszawskiego za najlepszą teatralną rolę drugoplanową – Gunkela w „Udręce życia” Hanocha Levina w reżyserii Jana Englerta.

Polskim widzom znany jest głównie z roli Gruzina Grigorija Saakaszwilego z serialu „Czterej pancerni i pies”, za którą otrzymał Nagrodę Ministra Obrony Narodowej I stopnia. Zagrał jednak w szeregu innych polskich filmów i seriali – choć najczęściej pojawiał się w nich w epizodach. Można go zobaczyć m.in. w biograficznych obrazach „Europa, Europa” Agnieszki Holland oraz „Popiełuszko. Wolność jest w nas” Rafała Wieczyńskiego.

Trudno mu było uwolnić się od łatki Grigorija z popularnego serialu, zmagał się z tym latami. Tymczasem zasłynął wspaniałymi kreacjami w dubbingu. Jest w tej branży doskonale znany z dziesiątek ról, szczególnie Kota Sylwestra z serii bajek „Looney Toons” (w Polsce jako "Zwariowane melodie”), Łasucha ze „Smerfów” i Cezara w filmach o Asteriksie. Można go również usłyszeć w wielu audiobookach.

Tragicznie doświadczony podczas dzieciństwa, przypadającego na II Wojnę Światową. Ojciec aktora został zamordowany w Treblince. Po ataku Niemców na Związek Radziecki w 1941 roku Włodzimierz Press został wysłany razem z matką w transporcie na Syberię. W trakcie podróży doszło do tragedii. Chaos tamtych dni rozdzielił matkę i dziecko. Determinacja Janiny, matki przeszukującej pogrążoną w wojnie Rosję, doprowadziła do szczęśliwego połączenia się obojga. Antysemicka czystka zmusiła Janinę do emigracji w roku 1968.

Małżonkę poznał na planie „Czterech pancernych”. Syn Włodzimierza Pressa - Grzegorz - jest znanym fotografem, absolwentem paryskiego Wydziału Fotografii i Sztuki Wideo oraz zdobywcą nagród w konkursie Grand Press Photo. Córka aktora mieszka we Francji, gdzie pracuje jako lingwistka.

(źródło: materiały własne, publio.pl)

 

Próbki audio

00:00/00:00
  1. fragm. serialu "Zwariowane melodie" (jako Kot Sylwester)
  2. fragm. audiobooka "Niebo w ogniu" B.Arcta
  3. fragm. serialu "Xiaolin - Pojedynek mistrzów" (jako Mistrz Fung)

Oceń lektora

3 (3 głosy)
Vote up!
Vote down!

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama