Publikacje o lektorach
ARTYKUŁY, AUDYCJE, FILMY

Permanentny przegląd prasy, portali internetowych, społecznościowych, radia i telewizji. Zbieramy wszelkie publikacje na temat lektorów i ich pracy. Efekt naszych poszukiwań znajdziesz w tym dziale. Jeśli masz coś czego tu nie ma, podziel się linkiem! Koniecznie daj nam znać!

Tytuł: Dźwięk angażuje bardziej niż wideo [BADANIE]
Autor: Krzysztof Głowiński, Grupa RMF
Źródło: https://iloveradio.pl/dzwiek-angazuje-bardziej-niz-wideo-badanie/
Data publikacji: 07.12.2022

 

Dźwięk i narracje audio są bardziej angażujące dla odbiorcy niż przekaz wideo – dowodzi tego niezwykłe badanie przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych na słuchaczach m.in. audiobooka „Gra o Tron” oraz widzach tego serialu. Wyniki są zaskakujące i nie pozostawiają wątpliwości, że dźwięk ma wielki wpływ na naszą wyobraźnię i percepcję.  

Badanie, którego wyniki opublikowano na łamach naukowego pisma „Scientific Reports”, polegało na pomiarze za pomocą licznych czujników reakcji fizjologicznych osób, które słuchały audiobooków albo oglądały filmy lub seriale [...].

Wyniki badania

W konkluzjach badania naukowcy piszą, że uczestnicy częściej twierdzili, że to filmy angażują ich bardziej, ale pomiary zachowań fizjologicznych każą wysnuć inne wnioski – to dźwięk ma większą moc.

Wszystkie wskaźniki fizjologiczne były wyższe w wypadku materiałów audio:

- średnie tętno było wyższe o około dwa uderzenia na minutę,
- przewodnictwo skórne (uważane za objaw przeżywania emocji lub spontanicznej reakcji i wykorzystywane przy wykrywaniu kłamstw) było wyższe o 0,02 mikrosimensa,
- temperatura ciała była wyższa o ok. 1/3 stopnia (0,34 °C).

Skąd te rozbieżności?

Dlaczego zatem uczestnicy eksperymentu czują się bardziej zaangażowani oglądając materiał wideo, skoro ich ciała mówią co innego? Naukowcy uważają, że narracje mówione wymagają od uczestnika bycia aktywnie zaangażowanym słuchaczem, podczas gdy filmy dostarczają widzowi bogatej stymulacji, co powoduje, że staje się on po prostu pasywnym odbiorcą.
Generowanie obrazów w wyobraźni na podstawie samego tylko przekazu dźwiękowego wymaga większego przetwarzania poznawczego i emocjonalnego, dlatego są one fizjologicznie bardziej angażujące [...].

Więcej przeczytacie w całym artykule na I Love Radio.

 

 

 

 

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama