Tytuł: Najlepsi lektorzy audiobooków
Autor: Jakub Krasny / Czytaj.pl
Źródło: https://czytajpl.pl/2018/01/29/najlepsi-lektorzy-audiobookow/
Data publikacji: 29.01.2018
Czy audiobooki okażą się lekarstwem na coraz niższe wyniki czytelnictwa w Polsce? Trudno powiedzieć. Jedno jest pewne – rynek audiobookowy radzi sobie całkiem dobrze. Oferta książek czytanych jest w Polsce stosunkowo szeroka i z dnia na dzień przybywa ciekawych tytułów. Coraz częstszą praktyką wśród wydawnictw jest decydowanie się na równoczesne wydanie książki papierowej i audiobooka. Dzięki temu na brak pracy nie mogą narzekać aktorzy dobrze czujący się w ich nagrywaniu. Czytają lektorzy, aktorzy teatralni i filmowi oraz celebryci. Zdarza się, że sami pisarze czytają swoje książki. Wśród nich można wymienić chociażby Jacka Dehnela („Lala”), Marka Krajewskiego czy Mariusza Szczygła.
Aktorskie interpretacje
Aktorzy rzecz jasna narzucają swoją lekturą pewną interpretację. Modulując głos, akcentując westchnieniami lub krzykiem, pozwalają lepiej wczuć się w sytuacje przeżywane przez bohaterów. Tu znajduje się odpowiedź na pytanie, dlaczego pozbawione emocji syntezatory głosowe nie spełniły swojej roli. Dzięki zaangażowaniu emocjonalnemu lektorzy są w stanie zamienić nawet nieciekawe fabuły w pasjonujące i wciągające historie. Oczywiście efekt może być też odwrotny, jednak z racji sporych kosztów produkcji wydawcy rzadko decydują się na ryzyko i nie podejmują współpracy z kiepskimi lektorami.
W epoce, gdy czas stał się bardzo cenny, książek można słuchać w samochodzie, podczas sprzątania w domu, w pracy, jadąc komunikacją miejską albo rowerem. Wraz z rosnącą liczbą dostępnych na naszym rynku audiobooków zauważalne stało się zjawisko słuchania książek ze względu na konkretnych lektorów. Nie zawsze istotny w wyborze tytułu okazuje się autor czy nawet gatunek. Dzięki wymienionym trendom wytworzyły się specyficzne grupy odbiorców sfokusowane na głos i chęć odcięcia się od rzeczywistości, słuchające w czasie wykonywania innych czynności. Warto wyróżnić kilku aktorów, których głosy stały się poważną marką na rynku audiobooków. Takich, którzy mogą pozwolić sobie na wybieranie czytanych książek, chociażby ze względu na mnogość propozycji współpracy.
Krzysztof Gosztyła
Niekwestionowanym królem polskiego świata audiobooków jest Krzysztof Gosztyła. Na swoim koncie ma nagrania książek wielu bestsellerowych pisarzy, m.in. Jacka Dukaja, Nicholasa Sparksa, Harlena Cobena, Jo Nesbo, Franka Herberta oraz Remigiusza Mroza. Oprócz książek czytanych solo, angażuje się w nagrywanie superprodukcji. Aktorstwem zajmuje się od dziecka, od 1969 roku występuje w produkcjach filmowych i telewizyjnych. Od 2010 roku występuje w serialu TVP „Blondynka”.
Mariusz Bonaszewski
Mariusz Bonaszewski najbardziej znany jest z występów na deskach teatrów. Widzowie mogli go obejrzeć w spektaklach m.in. Wrocławskiego Teatru Współczesnego, Teatru Narodowego oraz Teatru Dramatycznego w Warszawie, a także w kilkudziesięciu produkcjach Teatru Telewizji. Jest pasjonatem skandynawskich kryminałów, podobnie jak Krzysztof Gosztyła czytał książki Jo Nesbo. W wywiadzie dla Audioteki mówił, że jego rola w czasie czytania sprowadza się do bycia częścią opisu akcji. Lektor ma być niewidoczny, a jednocześnie ma pomagać lepiej zrozumieć świat przedstawiony oraz poczuć jego atmosferę.
Krzysztof Banaszyk
Banaszyk to prawdziwy tytan dubbingu – aktor użyczył swojego głosu w przeszło 200 produkcjach nie będących audiobookami: grach komputerowych, filmach, serialach i kreskówkach. Największą popularność w ostatnich latach przyniosła mu rola Geralta z Rivii w superprodukcjach nagranych przez Fonopolis. Jego dorobek audiobookowy nie jest tak bogaty jak Krzysztofa Gosztyły czy Mariusza Bonaszewskiego, jednak znalazło się w nim sporo bardzo ciekawych i „grubych” tytułów, w tym wszystkie tomy sagi „Pieśni Lodu i Ognia” G.R.R. Martina.
Jakie jeszcze głosy autor umieszcza w czołówce rynku audiobooków? Przekonajcie się, poznając pełną treść artykułu na Czytaj.pl.
Zdaniem redakcji PolscyLektorzy.pl artykuł Jakuba Krasnego nie wyczerpuje listy nazwisk, ale jest interesującym punktem widzenia.
Brak komentarzy