Publikacje o lektorach
ARTYKUŁY, AUDYCJE, FILMY

Permanentny przegląd prasy, portali internetowych, społecznościowych, radia i telewizji. Zbieramy wszelkie publikacje na temat lektorów i ich pracy. Efekt naszych poszukiwań znajdziesz w tym dziale. Jeśli masz coś czego tu nie ma, podziel się linkiem! Koniecznie daj nam znać!

Tytuł: "Uwierzyć w życie". Portret Krzysztofa Kolbergera
Autor: jp / PolskieRadio.pl
Źródło: https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/2564258,Uwierzyc-w-zycie-Port...
Data publikacji: 07.01.2024

 

- Nauczyłem się traktować życie z ciekawością, we wszystkich jego przejawach: w radości i w smutku, w miłości i w jej braku, w zdrowiu i w zetknięciu ze śmiercią - mówił w 1994 roku w jednym z radiowych wywiadów Krzysztof Kolberger. Zmarł 7 stycznia 2011 roku.

- Mam życie niezwykle ciekawe. Nielekkie, ale to kwestia, jak się traktuje rzeczy, które nas spotykają. Nieszczęścia, choroby własne i cudze - jeżeli to się traktuje jako normalną część życia, może to nas, paradoksalnie, budować – podkreślał w 2006 roku w radiowej Jedynce [...].

Teatr i jego mistrzowie

W wieku 22 lat, w 1972 roku, Krzysztof Kolberger ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. - Nasz rocznik miał szczęście do wybitnych pedagogów, wspaniałych profesorów – podkreślał w audycji o latach nauki w warszawskiej PWST [...].

Radio i poezja

- Do radia trafiłem, mając już na koncie role telewizyjne. Jednak już w czasie studiów miałem bardzo miłe spotkanie: zostaliśmy zawiezieni do siedziby Teatru Polskiego Radia. Ówczesny dyrektor Zdzisław Nardelli zrobił nam próbę głosu. Powiedział, że mam radiowy głos. Nie wiedziałem dokładnie wtedy, co to znaczy, ale czułem, że jest dobrze – wspominał Krzysztof Kolberger swoje pierwsze kontakty z Polskim Radiem.

W innym nagraniu opowiadał o swoim radiowym debiucie: była to powieść w odcinkach, "Popiół i diament". Ale przy radiowych wspomnieniach najczęściej pojawiał się temat poezji.

Krzysztof Kolberger był bowiem tym, który rozbudził poetycką wyobraźnię milionów słuchaczy. Od 1976 roku występował w różnych audycjach poetyckich. Najsłynniejsze były "Strofy dla Ciebie" w "Lecie z Radiem". – Uważałem, że to się nie sprawdzi. Sam byłem zaskoczony, jaki to miało odzew. Lato 1976 spędziłem nad morzem. Widziałem, jak po godz. 11.35 wszyscy kładli się na kocach i słuchali tej poezji. To było zaskakujące i bardzo miłe…

Na dorobek radiowy Krzysztofa Kolbergera składają się setki znakomitych ról w słuchowiskach i audycjach poetyckich Teatru Polskiego Radia. Zwieńczeniem współpracy Krzysztofa Kolbergera z Polskim Radiem było przyznanie mu w 2009 roku szczególnego radiowego wyróżnienia: Wielkiego Splendora [...].

Więcej przeczytacie - i posłuchacie - na portalu PolskieRadio.pl, a w naszym dziale "Sylwetki lektorów" znajdziecie obszerną notę biograficzną artysty.

 

 

 

 

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama