To już oficjalne! Powróciło stare, dobre 50%.
Gdy w maju pisaliśmy o poprawieniu błędu urzędników, zmiana czekała na zatwierdzenie. Dobra wiadomość: nowe brzmienie przepisu weszło w życie.
W tym dziale informujemy o wszystkich zmianach w serwisie. Tu znajdziesz najświeższe wieści z rynku, fakty, plotki i donosy. Masz newsa? Organizujesz lub wygrałeś casting? Planujesz ciekawą imprezę? Robisz coś wyjątkowego? Liczymy na Waszą współpracę! Piszcie do nas!
Gdy w maju pisaliśmy o poprawieniu błędu urzędników, zmiana czekała na zatwierdzenie. Dobra wiadomość: nowe brzmienie przepisu weszło w życie.
Znów mamy 50% kosztów uzyskania przychodu! Ustawa z dnia 15 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne została podpisana przez prezydenta.
Lektorzy ucieszą się tym bardziej, że nowe brzmienie, w którym dopisano twórczość i produkcję audialną, ma zastosowanie od 1 stycznia 2018. A wsteczna data stwarza możliwość odzyskania nadpłaconych podatków!
Rzecz jasna 50% koszty uzyskania przychodu przysługują, jeżeli przenoszone są prawa autorskie do twórczości i produkcji audialnej.
Najważniejsze, że przy współpracy ze stacjami radiowymi, studiami produkcyjnymi czy bankami głosów można powrócić do dawnej zasady wypłacania należności za umowy o dzieło. Bez podszytego niepokojem "chyba jednak można", ale już w pełni "na legalu"...
Oto poprawione brzmienie przepisu. Precyzuje, które grupy zawodowe mogą korzystać z ulgi:
9b. Przepis ust. 9 pkt 3 (z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami - w wysokości 50% uzyskanego przychodu) stosuje się do przychodów uzyskiwanych z tytułu:
1) działalności twórczej w zakresie architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, inżynierii budowlanej, urbanistyki, literatury, sztuk plastycznych, wzornictwa przemysłowego, muzyki, fotografiki, twórczości audialnej i audiowizualnej, programów komputerowych, gier komputerowych, teatru, kostiumografii, scenografii, reżyserii, choreografii, lutnictwa artystycznego, sztuki ludowej oraz dziennikarstwa;
2) działalności artystycznej w dziedzinie sztuki aktorskiej, estradowej, tanecznej i cyrkowej oraz w dziedzinie dyrygentury, wokalistyki i instrumentalistyki;
3) produkcji audialnej i audiowizualnej;
4) działalności publicystycznej;
5) działalności muzealniczej w dziedzinie wystawienniczej, naukowej, popularyzatorskiej, edukacyjnej oraz wydawniczej;
6) działalności konserwatorskiej;
7) prawa zależnego, o którym mowa w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1191), do opracowania cudzego utworu w postaci tłumaczenia;
8) działalności badawczo-rozwojowej, naukowo-dydaktycznej, naukowej oraz prowadzonej w uczelni działalności dydaktycznej.
Brak komentarzy