Sprzęt dla letorów
SPRZĘT DLA LEKTORÓW

Co nowego na rynku? Na czym warto zawiesić ucho? Kto i za co dostał kolejną nagrodę? To jest TECHNEWS! Sprzęt dla lektorów? W dziale TESTY znajdziesz efekty naszych praktycznych doświadczeń na mikrofonach i przedwzmacniaczach. A na deser świeżutkie promocje. Trzymaj rękę na pulsie.

Tytuł: Ten sprzęt ma już 45 lat. To prawdziwa ikona od Sony
Autor: Amadeusz Cyganek / Komputer Świat
Źródło: https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/sprzet/ten-sprzet-ma-juz-45-lat...
Data publikacji: 01.07.2024

Tytuł: Walkman budził niegdyś pożądanie jak dziś najnowszy iPhone. Właśnie kończy 45 lat, a ja wciąż miło go wspominam
Autor: Dariusz Matusiak / Futurebeat
Źródło: https://futurebeat.pl/newsroom/walkman-budzil-niegdys-pozadanie-jak-dzis...
Data publikacji: 01.07.2024

 

- 1 lipca 1979 roku do sprzedaży trafił pierwszy przenośny odtwarzacz kasetowy — Sony Walkman TPS-L2. To sprzęt, który pod wieloma względami zrewolucjonizował segment muzyczny. Możliwe stało się bowiem słuchanie muzyki bez konieczności pozostawania w domu lub samochodzie.

Podczas prezentacji tego urządzenia współzałożyciel Sony, Akio Morita, stwierdził: "To jest produkt, który zadowoli tych młodych ludzi, którzy chcą słuchać muzyki przez cały dzień".

Co ciekawe, pierwszy model walkmana TPS-L2 był wyposażony w dwa gniazda słuchawkowe. To jednak okazało się chybionym wyborem, ponieważ mało kto korzystał z tego rozwiązania - czytamy we wzmiance na Komputer Świat.


Pierwszy Walkman w ofercie Sony (źródło: Wikipedia).

 

- Dziś pewnie nie każdy z młodego pokolenia kojarzy, że w latach 80. Walkman był gadżetem na miarę iPhone’a.

Malutki, działający na baterie „paluszki” magnetofon kasetowy, który można było przewiesić przez ramię na pasku, włożyć do większej kieszeni, podłączyć słuchawki, wsadzić kasetę – zwykle z nagraną z radia składanką – i zanurzyć się w dźwiękach swoich ulubionych kawałków Pet Shop Boys, Maddony, Guns N’ Roses, Michalea Jacksona, Genesis i wielu, wielu innych mistrzów ówczesnego popu i rocka - przypomina portal Futurebeat.

[...] Narodziny niebieskiego pudełka

- Jak i dlaczego w ogóle powstał Walkman? Małe odtwarzacze kaset magnetofonowych istniały już wcześniej, choćby w samochodach, ale żaden nie umożliwiał słuchania muzyki w dobrej jakości podczas spacerowania. W latach 70. brazylijski wynalazca Andreas Pavel opatentował coś o nazwie „stereobelt” z odtwarzaczem i bateriami przymocowanymi do paska, jednak ta koncepcja się nie przyjęła. Pavel próbował nawet walczyć w sądzie z Sony o to, że to on pierwszy wymyślił Walkmana, ale przegrał – uznano jego wynalazek za mało innowacyjny.

[...] W 1979 roku w Japonii pojawił się więc niebieski, „stereofoniczny odtwarzacz kasetowy TPS-L2”, kosztujący równowartość 150 dolarów. Sprzedaż w pierwszych miesiącach przekroczyła wszelkie oczekiwania firmy. [...] Magnetofon szybko zawitał do sklepów w innych, zachodnich krajach i co ciekawe – pod różnymi nazwami. [...] Był więc „Freestyle”, „Stowaway” i „Sound-about”, ale ostatecznie najlepiej przyjął się „Walkman” – i to tak mocno, że wkrótce stał się synonimem małego odtwarzacza ze słuchawkami, bez względu na to, kto go produkował. W angielskim języku stał się odpowiednikiem naszych „adidasów”. Od 1980 roku i premiery w USA rozpoczęła się era Walkmana! - wyjaśnia autor artykułu na Futurebeat.

Więcej przeczytacie na portalach Komputer Świat i Futurebeat.

 

 

 

 

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama