Próba mikrofonu
PRÓBA MIKROFONU

Rodzina i znajomi mówią, że masz fajny głos. Marzysz o pracy lektora, ale brakuje Ci pewności i doświadczenia? Sprawdź się tutaj! Wykup wizytówkę, poddaj się ocenie odwiedzających, zostaw namiar do siebie. Kto wie, być może wpadniesz komuś w ucho!

Jestem w trakcie nagrywania audiobooka-książki, którą pisze mój chłopak. Niestety nie mam jeszcze żadnych osiągnięć w dubbingu, ani w lektorstwie. Jedynie wygrane konkursy recytatorskie w gimnazjum i liceum :)

 

Próbki audio

00:00/00:00
  1. Próbka nagrania użytkownika 1
  2. Próbka nagrania użytkownika 2

Oceń próbkę

0 (0 głosów)
Vote up!
Vote down!

Komentarze (1)

2021-02-04 Przemysław Strzałkowski

Pani Małgorzato,

Recytacja - podobnie, jak przygotowanie aktorskie - jest jedną (obok np. stażu w radiu) z dróg do lektorstwa. W dodatku dość sprawdzonych i często spotykanych.

Jednak byłoby zbyt różowo, gdyby owa droga nie zastawiała również pułapek. A główną z nich jest pewien rodzaj emfazy, nadmiernie wyrazistej interpretacji, skłonność do dramatycznego grania na wysokiej nucie. Jury zasiadające w konkursie recytatorskim często ceni takie podawanie tekstu, ale w pracy lektorskiej trudno znaleźć niszę, w której to się sprawdzi.

Dlaczego? Z tego samego powodu, dla którego nie każdy aktor będzie "z automatu" dobrym lektorem. Bo w tym fachu trzeba najczęściej interpretację uspokoić, wyrównać. W audiobookach też (a może przede wszystkim). No, poszaleć można w reklamie, a zwłaszcza w scenkach reklamowych - a i to nie zawsze.

Proszę sobie wyobrazić, że np. głos z infolinii przemawia do Pani, jakby grał Hamleta. Nie da się tak, prawda? ;) Lektor nie gra - lektor czyta. Oczywiście, są np. programy o lekkiej formule, w których lektor nie uprawia "szeptanki" i może przejść na styl felietonu, a nawet poironizować. Jednak dalekie jest to od recytacji czy gry scenicznej.

Podsumowując: moim zdaniem jest potencjał, ale warto popróbować różnych form i poszukać do nich odpowiedniego ustawienia. Pozdrawiam!

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama