Zduń Leszek
- urodzony 20 września 1972 roku w Myślenicach. Aktor filmowy, teatralny i głosowy, reżyser dubbingu, lektor. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie (1995).
Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.
- urodzony 20 września 1972 roku w Myślenicach. Aktor filmowy, teatralny i głosowy, reżyser dubbingu, lektor. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie (1995).
Leszek Zduń zadebiutował na drugim roku studiów w sztuce "Venezia, Venezia" Giovanni'ego Pampiglione. W latach 1993-1997 występował na deskach Starego Teatru w Krakowie, a w latach 1997-2009 Teatru Narodowego w Warszawie. Współpracował także z Teatrem Polonia - "Bagdad Café" Krystyny Jandy (2009) i Och-Teatrem - "Zielone zoo" Leszka Bzdyla (2010).
Występował w spektaklach Teatru Telewizji (m.in. "Markiz von Keith" - 1995, "Opowiadania dla dzieci" - 2009) oraz Teatru Polskiego Radia (m.in. "Salome" -2002, "Dlaczego piloci nie jedzą łakoci?" - 2010). Najbardziej znany jest z seriali "Rodzina zastępcza", "Rodzina zastępcza plus" (Kuba Potulicki, mąż Majki) i "Złotopolscy" (wikary Franciszek Wysocki). Ma również na koncie role w filmach fabularnych (m.in. "Wojna żeńsko-męska", "Noc świętego Mikołaja").
Jednak najczęściej udziela się w dubbingu. Jego głos słyszymy w licznych filmach, serialach oraz grach komputerowych. Użyczył głosu m.in. Pippinowi („Władca Pierścieni”), Jamesowi Potterowi („Harry Potter i Zakon Feniksa”), Księciu Zuko („Awatar: Legenda Aanga"), czy Mako („Legenda Korry”).
- Najbardziej zapamiętałem Billego, którego robiłem w Sonice, jak również Flapjacka, którego robiłem w Studio Genetix. Obie te postaci wymagały "górnej" tonacji mego głosu, więc nie dało się nagrywać zbyt dużo jednego dnia, bo wysiadało gardło - wspomina swoje początki w wywiadzie dla Dubbing.pl.
- Obecnie mam już pewne doświadczenie i umiem się przed tym bronić, ale niektórych rzeczy nie da się po prostu ominąć. Bo jak np. mam smoka i ryczę przez dwa odcinki, to gardło będzie zmęczone - dodaje.
Czyta także audiobooki. Pasją Leszka Zdunia od dawna jest pisanie bajek dla dzieci (m.in. "Bajki w trasie i na czasie", "Wyjątkowe Święta Kiko, Niko i Sokratesa", "Kiko, Niko i Sokrates na wakacjach", słuchowisko "Płyta do zjedzenia").
(źródło: filmweb.pl, wikipedia.org, filmpolski.pl, dubbing.pl, encyklopediateatru.pl, materiały własne)
Brak komentarzy