Publikacje o lektorach
ARTYKUŁY, AUDYCJE, FILMY

Permanentny przegląd prasy, portali internetowych, społecznościowych, radia i telewizji. Zbieramy wszelkie publikacje na temat lektorów i ich pracy. Efekt naszych poszukiwań znajdziesz w tym dziale. Jeśli masz coś czego tu nie ma, podziel się linkiem! Koniecznie daj nam znać!

Tytuł: Głos po COVID
Autor: Ewelina Sielska-Badurek
Źródło: http://sielskabadurek.pl/2021/03/30/glos-po-covid/
Data publikacji: 30.03.2021

Do gabinetu foniatrycznego zgłasza się coraz więcej pacjentów z zaburzeniami głosu, po przechorowaniu COVID. Niektórzy skarżą się na duże zmęczenie głosu, inni na osłabienie czy zmatowienie głosu. U niektórych widzę obrzęki na fałdach głosowych, czy zmiany grzybicze. U innych doszło do cofnięcia się w „emisji głosu”. Są i tacy, którzy zupełnie stracili kontrolę nad swoim głosem, a głos zaczął „przeskakiwać”, czy niespodziewanie zmieniać rejestry…

Prawie 30% pacjentów z łagodnym lub umiarkowanym przebiegiem COVID ma współtowarzyszące zaburzenia głosu. Pokazują to badania przeprowadzono na grupie ponad 2 tysięcy pacjentów z COVID z USA i Europy. /.../

Dlaczego COVID zmienia głos?

Zaburzenia głosu w czasie infekcji wirusem SARS-CoV-2 mogą być spowodowane przez wiele czynników. Przy infekcjach wirusowych dochodzi do obrzęku błony śluzowej pokrywającej fałdy głosowe. W zależności od nasilenia obrzęku – głos może być matowy, aż do znacznego osłabienia, obniżenia, czy wręcz zaniku głosu.

Receptor, który „chętnie wpuszcza” wirusa SARS-CoV-2 do komórek, to receptor ACE2 (receptor zwany enzymem konwertującym angitensynę 2). W fałdach głosowych, podobnie jak w mięśniach klatki piersiowej, czy brzucha znajduje się dużo receptorów ACE2. To ułatwia wnikanie wirusa i uszkadzanie tych struktur od środka. Tym samym dochodzi do pogorszenia emisji głosu, czy osłabienia głosu.

Kaszel wyjątkowo osłabia fałdy głosowe. W czasie kaszlu dochodzi do silnego zwarcia fałdów głosowych. Dzięki temu dochodzi do znacznego wzrostu ciśnienia powietrza pod fałdami głosowymi. Następnie napór powietrza gwałtownie rozsuwa fałdy głosowe – w tym momencie słyszymy kaszel! Jest to mechanizm „uderzania” od dołu w fałdy głosowe. Kaszel może być powodem niedomykalności fałdów głosowych, obniżenia napięcia, czy wręcz powodować wylewy do fałdów głosowych. /.../

Głos po COVID

Aż 50% pacjentów miesiąc po przechorowaniu COVID czuje zmęczenie. Ma to również wpływ na głos. Pacjenci ci mają trudność z dłuższymi wysiłkami głosowymi, czy z uzyskaniem donośnego głosu. Czują zmęczenie głosu. Jest to bardzo trudne dla wokalistów, czy innych osób zawodowo posługujących się głosem.

COVID może nieodwracalnie uszkodzić płuca. Powoduje to m.in. skrócenie fazy wydechu. Nie jesteśmy wtedy w stanie dużo powiedzieć czy zaśpiewać na jednym wydechu. /.../ W razie chrypki, kłopotów z posługiwaniem się głosem, zmęczenia głosu, czy kłopotów ze śpiewem należy zgłosić się do lekarza foniatry.

U kogo częściej zmienia się głos w czasie COVID? Czy można poprawić głos uszkodzony przez tę chorobę? Sprawdźcie, czytając cały artykuł Eweliny Sielskiej-Badurek. Polecamy także inne, ciekawe publikacje na blogu lekarza foniatry i audiologa.

 

 

 

 

 

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama