W tym dziale informujemy o wszystkich zmianach w serwisie. Tu znajdziesz najświeższe wieści z rynku, fakty, plotki i donosy. Masz newsa? Organizujesz lub wygrałeś casting? Planujesz ciekawą imprezę? Robisz coś wyjątkowego? Liczymy na Waszą współpracę! Piszcie do nas!
W obecnej sytuacji za naszą wschodnią granicą gołąbek pokoju, umieszczony przez UNESCO na plakacie wydanym z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, ma szczególną wymowę. Zapraszamy na przegląd dzisiejszych publikacji.
To święto obchodzone jest na całym świecie już po raz 22. Ma przypomnieć wszystkim, jak ważna jest troska o język ojczysty, budowanie świadomości językowej oraz dbałość o czystość słowa - czytamy na stronie Polskiego Radia Katowice.
— Ten dzień przypomina o różnorodności językowej i konieczności ochrony języków ojczystych, przez które się identyfikujemy. To nie przypadek, że tak często identyfikujemy się narodowo przez język — podkreśla językoznawca prof. Jerzy Bralczyk.
Temat Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego 2022, „Wykorzystywanie technologii do wielojęzycznego uczenia się: wyzwania i możliwości” (Using technology for multilingual learning: Challenges and opportunities) odnosi się do roli technologii w rozwoju edukacji wielojęzycznej i wspieraniu rozwoju oraz powszechnego dostępu do wysokiej jakości nauczania i uczenia się dla wszystkich - informuje Polski Komitet ds. UNESCO.
Technologia ma potencjał, aby sprostać niektórym z największych dzisiaj wyzwań w dziedzinie edukacji. Może przyspieszyć wysiłki na rzecz zapewnienia wszystkim równych możliwości uczenia się przez całe życie, jeśli będzie wykorzystywana zgodnie z podstawowymi zasadami inkluzywności i sprawiedliwości - wyjaśnia Komitet.
Z kolei bydgoska Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna Śródmieście na swoim kanale Biblioteka Śródmieście (YouTube) przedstawiła planszową animację, zawierającą cytaty znakomicie nawiązujące do obchodów Dnia Języka Ojczystego:
Przytoczmy jeden z nich: Źle mówić lub pisać - to znaczy krzywdzić swoją mową tych wszystkich, którzy ją z taką czcią budowali. Język smuci się, choruje - gdy ludzie źle nim mówią. (Janusz Korczak - "Dziecko salonu")
Radio Warszawa przypomina, że "o poprawność polszczyzny dba Rada Języka Polskiego – komisja ekspertów powołana w 1996 roku, przez Prezydium Polskiej Akademii Nauk. /.../ Z kolei, działające od niespełna ośmiu lat, Obserwatorium Językowe Uniwersytetu Warszawskiego, zajmuje się rejestracją, opisem i udostępnianiem w specjalnej witrynie internetowej nowych wyrazów pojawiających się w polszczyźnie. Są to różnego rodzaju neologizmy, jak „mlekomat”, „melanż”, czy ostatnio dodane – „spisobus” i „pfizerowiec”, albo frazeologizmy, jak na przykład „parcie na szkło”, „przebić szklany sufit”, oraz neosemantyzmy, jak „grillować kogoś”, które nie ukazały się w wydanych dotąd słownikach. Materiał opracowywany przez redakcję Obserwatorium jest gromadzony przez zespół ekspertów i pochodzi też od użytkowników internetu.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony w 1999 roku, przez UNESCO, dla upamiętnienia wydarzeń w miejscowości Dhaka, obecnej stolicy Bangladeszu, w 1952 roku. Zginęło wówczas 5 studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego. Pierwsze obchody na świecie odbyły się w 2000 roku, w Polsce w 2005 roku."
Brak komentarzy