Aktualności polscylektorzy.pl
WIADOMOŚCI

W tym dziale informujemy o wszystkich zmianach w serwisie. Tu znajdziesz najświeższe wieści z rynku, fakty, plotki i donosy. Masz newsa? Organizujesz lub wygrałeś casting? Planujesz ciekawą imprezę? Robisz coś wyjątkowego? Liczymy na Waszą współpracę! Piszcie do nas!

Tytuł: Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor miał 77 lat
Autor: Onet
Źródło: https://kultura.onet.pl/film/wiadomosci/jerzy-stuhr-nie-zyje-aktor-mial-...
Data publikacji: 09.07.2024

 

Jerzy Stuhr był jednym z najwybitniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych, a także reżyserem i scenarzystą. Po ukończeniu polonistyki na UJ i aktorstwa w krakowskiej PWST (której później był rektorem), rozpoczął pracę w Narodowym Starym Teatrze.

[...] W 1977 r. stworzył pierwszą ze swoich najsłynniejszych filmowych kreacji. W "Wodzireju" Feliksa Falka wcielił się w postać Lutka Danielaka — przebojowego dorobkiewicza, który bezwzględnie dąży do osiągnięcia życiowego sukcesu, a dla kariery gotów jest poświęcić wszystko. Człowieka dwuznacznego moralnie, pozbawionego skrupułów adwokata Stuhr zagrał też w dramacie "Bez znieczulenia" Andrzeja Wajdy (1978). Kolejna legendarna, jak się wkrótce okazało, rola, przyszła w 1979 r. Stuhr wcielił się wówczas w postać Filipa Mosza w "Amatorze" Krzysztofa Kieślowskiego. [...] Stuhr zaliczany był do grona czołowych aktorów kina moralnego niepokoju.

[...] Pracę w kinie godził z dubbingiem. Podkładał głos m.in. pod Listonosza Josepha Roulina w nominowanym do Oscara "Twoim Vincencie" i Rafiki z nowego "Króla Lwa". Ale jego najsłynniejszą dubbingową rolą pozostaje Osioł ze "Shreka".

Więcej o słynnych rolach nieodżałowanego Mistrza przeczytacie w całym artykule na Onet Kultura.

 

 

 

 

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama