O co toczyła się walka? Przypomnijmy, że w ustawie o prawie autorskim brakowało przepisu, który zobowiązywałby platformy streamingowe do uiszczania tantiem z internetu.
Podczas niedawnej pikiety przed Sejmem pojawiły się delegacje Koła Młodych SFP, Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych, Koła Reżyserów SFP i Gildii Scenarzystów Polskich, a Związek Artystów Scen Polskich przygotował też własny briefing prasowy.
- Aktualnie obowiązujące przepisy powstały 30 lat temu! Artykuł 70. ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych reguluje, kiedy aktorom przysługuje wynagrodzenie za ich pracę, obejmując jedynie tradycyjne pola eksploatacji takie jak kino, telewizja i DVD.
Jednak świat mediów i sposobów przekazu zmienił się diametralnie od tego czasu. A z nim także sposoby, w jakie oglądamy filmy i seriale. Dlatego tak niezbędna jest pilna nowelizacja ustawy, aby objęła również nowe formy eksploatacji, takie jak: reemitowanie, internet, formy audialne.
Tylko odpowiednie zapisy w ustawie mogą zagwarantować to, że aktorzy będą otrzymywać należne im tantiemy za swoją pracę w nowoczesnych mediach - tłumaczył w mediach społecznościowych Związek Artystów Scen Polskich.
Dziś również Jan Aleksandrowicz-Krasko, współzałożyciel Związku Zawodowego Twórców Dubbingu i przewodniczący Sekcji Dubbingu ZASP, zamieścił w mediach społecznościowych entuzjastyczny post: "Jeeeeest!!!"
- Reemitowanie weszło do projektu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych! To nasz pierwszy wielki sukces! Walczymy dalej o art. 86a czyli audiobooki i słuchowiska radiowe. TWÓRCZOŚĆ MA WARTOŚĆ! - wtóruje Związek Artystów Scen Polskich.
- Oczywiście, to jeszcze nie koniec walki o uczciwość w internecie – przed nami jeszcze II i III czytanie w Sejmie, a potem Senat i podpis Prezydenta.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w nagłośnienie sprawy podczas naszego festiwalu. Pamiętajcie, że razem możemy naprawdę dużo! - czytamy w dalszej części postu na stronie Festiwal Młodzi i Film.
Oprac. PolscyLektorzy
Brak komentarzy