Baza polskich lektorów
BAZA LEKTORÓW

Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.

Karina Szafrańska o karierze aktorskiej myślała już przed maturą. W filmie zadebiutowała w 1978 roku rolą w dramacie telewizyjnym "Okruchy lustra" w reżyserii Andrzeja Zajączkowskiego. Jednak uwagę zwróciła na siebie pięć lat później, gdy zagrała epizod w filmie "Seksmisja". - Był jeden warunek, musiałam się rozebrać. Ale już wtedy miałam spore poczucie humoru - opowiada aktorka na łamach Onet Film. "Uznałam, że to zabawne. Skąd mogłam wiedzieć, skąd ktokolwiek z nas mógł wiedzieć, że film stanie się kultowy? W ogóle się nie zastanawiałam. Zgodziłam się natychmiast. Możliwość spotkania z aktorami tej klasy dla tak młodej dziewczyny, która wiedziała, że chce wykonywać ten zawód, była wydarzeniem."

Po ukończeniu szkoły teatralnej do 1990 roku pracowała w zespole Teatru Narodowego. Po rozwiązaniu zespołu przeszła do Teatru Syrena, następnie do Teatru Nowego.

Po wygranym castingu na pierwszą prezenterkę Polsatu pracowała w telewizji od 1992 do 1998 roku, najpierw zapowiadając audycje, potem także prowadząc programy. "Czuję się trochę jak dinozaur. Śmieszy mnie, gdy patrzę na te nagrania sprzed lat, fryzury, ubiór, gdy słucham tych zapowiedzi. Od tamtej pory tak dużo się zmieniło. /.../ Wtedy to wszystko jeszcze raczkowało. Nie było nawet scenografii. Wszystko było takie… siermiężne. Emisja odbywała się z Holandii. U nas, w małym studio, nagrywano zapowiedzi: "Zapraszam Państwa na film pod tytułem…", które później dołączano do poszczególnych propozycji programowych" - dodaje w rozmowie z Onet Film.

Nieprzerwanie grała role epizodyczne w serialach. Udzielała się często w dubbingu – przez wiele lat użyczała głosu Emmie Thompson. Jest właścicielką założonego przez siebie w 1993 roku studia dubbingowego Sonica. Można ją było usłyszeć m.in. w „Bambi”, „Epoce lodowcowej” czy „Robotach”.

Po zakończeniu współpracy z telewizją studiowała logopedię na Uniwersytecie Warszawskim, a potem ukończyła studia podyplomowe na Uniwersytecie Marie Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W 2010 roku otrzymała na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki.

Obecnie pracuje jako wykładowca i terapeuta osób z zaburzeniami mowy. Jest kierowniczką Zakładu Logopedii w „Pedagogium” w Wyższej Szkole Nauk Społecznych w Warszawie oraz prezesem Zarządu Centrum Terapii Mowy i Dysleksji „Ad Verbum”. Zajmuje się m.in. dziećmi dotkniętymi zespołem Aspergera, osobami jąkającymi się oraz ludźmi, którzy przeszli udar. Sporadycznie pojawia się w serialach (m.in. "Prawo Agaty", "Plebania", "Brzydula") czy reklamach.

- Na każdym etapie można zmienić swoje życie i wymyślić dla siebie nową drogę zawodową - mówi Karina Szafrańska w jednym z wywiadów.

 

(źródło: Wikipedia, Wirtualna Polska, Onet Film, Film Polski)

 

Próbki audio

00:00/00:00
  1. gra "Epoka Lodowcowa 3 - Era Dinozaurów" (jako Ela)
  2. fragm. serialu "Ed, Edd i Eddy" (jako Nazz)
  3. fragm. filmu "101 Dalmatyńczyków II: Londyńska przygoda" (jako Anita)

Oceń lektora

1 (1 głos)
Vote up!
Vote down!

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama