Publikacje o lektorach
ARTYKUŁY, AUDYCJE, FILMY

Permanentny przegląd prasy, portali internetowych, społecznościowych, radia i telewizji. Zbieramy wszelkie publikacje na temat lektorów i ich pracy. Efekt naszych poszukiwań znajdziesz w tym dziale. Jeśli masz coś czego tu nie ma, podziel się linkiem! Koniecznie daj nam znać!

Pomysł obchodów Dnia Głosu powstał w roku 1999 z inicjatywy amerykańskich i europejskich laryngologów, logopedów, specjalistów chorób głosu. Ideą wydarzenia jest zwrócenie uwagi na to, jak głos jest ważny i potrzebny - w pracy i na co dzień.

Dzień Głosu ma nam także uświadomić, że zaburzenia głosu mają wpływ na wiele obszarów aktywności człowieka. W społeczeństwie ogromną rolę odgrywa komunikacja, a kłopoty z głosem powodują określone konsekwencje psychiczne, społeczne i zawodowe. 

Obchody Światowego Dnia Głosu przypominają, jak działa nasz głos oraz co robić, by był zawsze zdrowy. Zwracają uwagę, jak na głos wpływają m.in. nasze geny czy dieta.
Times Polska podkreśla, że "jego zaburzenia mogą niekorzystnie wpłynąć na wiele obszarów aktywności człowieka obniżając jakość życia. Ma na to wpływ wiele czynników, które mogą powodować zaburzenia w emisji głosu i zmieniać jego brzmienie. Można wśród nich wymienić stres, siedzący tryb życia czy też przekrzykiwanie hałasu, który towarzyszy nam od rana do wieczora. Problem ten dotyczy w szczególności osób, dla których głos jest narzędziem pracy."

Jak dbać o głos?

- zadbajmy o dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia w którym przebywamy i stabilną temperaturę
- nawilżajmy błony śluzowe (pijmy niegazowaną wodę)
- nie stresujmy się
- nie krzyczmy
- ale też unikajmy szeptania

Cóż, akurat lektorzy mogą o głosie wiele powiedzieć. Wszak jego wydobywanie, zgodne z prawami fizjologii oraz wymogami sztuki lektorskiej, to rzecz niezbędna w pracy każdego dnia. Pozostaje nam życzyć wszystkim pracującym głosem: zawsze wspaniałego tembru!

oprac. polscylektorzy.pl

(źródło: world-voice-day.org, polskatimes.pl, radiopoznan.fm, csim.pl)

 

 

 

 

 

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama