Baza polskich lektorów
BAZA LEKTORÓW

Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.

Urodzony 1 września 1950 roku w Warszawie. Absolwent Wojskowej Akademii Technicznej. Z zawodu żołnierz, czołgista. Poważna kontuzja w trakcie treningu judo uniemożliwiła mu kontynuowanie kariery wojskowej. W roku 1973, jeszcze w trakcie rehabilitacji, zadzwonił do Programu Trzeciego Polskiego Radia i już w trakcie rozmowy z prowadzącą audycję Aliną Rudnicką, zwrócił na siebie uwagę radiowców wyjątkowym głosem. W tym samym roku, po castingu, trafił do pracy za mikrofonem i od razu na największą w Polsce antenę.


W latach osiemdziesiątych, w trakcie rozkwitu technologii VHS czyta listy dialogowe do filmów fabularnych. Wtedy też nawiązuje współpracę z telewizją, która - jak sam wspomina - była po prostu dużo lepszym płatnikiem. Od tamtej pory czytał na antenach wszystkich stacji telewizyjnych w kraju, zdobywając szerszą rozpoznawalność i sympatię telewidzów. Ma na swoim koncie ogromną ilość „szeptanek” do popularnych filmów fabularnych i seriali, w tym m.in. Blues Brothers, Podejrzani, Czas apokalipsy, W imię ojca czy Pulp Fiction.
Oprócz filmów głos Janusza Kozioła usłyszeć można m. in. w produkcjach dla niewidomych i niedowidzących oraz reklamach. Od 2012 do 2017 roku był głosem największego polskiego banku PKO BP. W 2016 roku wystąpił w reklamie telewizyjnej Vocaler, gdzie oprócz głosu użyczył również swojej twarzy.


Prywatnie Janusz Kozioł jest miłośnikiem teatru i filmu. Deklaruje nieustającą miłość do radia: "Kocham radio. Moja dusza jest duszą radiowca. Wychowałem się na radiu." O swojej pracy mówi: „Lubię to co robię i robię to co lubię”.

 

Źródła: kocanblog.blogspot.com, niewidzialni.fm, uwaga.tvn.pl, materiały własne serwisu

 

 

Próbki audio

00:00/00:00
  1. reklama PKO BP "Mini ratka"
  2. frag. filmu "Pulp Fiction"
  3. frag. filmu "Gwiezdne wojny-Imperium kontratakuje" (VHS)

Oceń lektora

2 (2 głosy)
Vote up!
Vote down!

Brak komentarzy

Zawodowcy do wynajęcia

reklama

Agencja MediaNawigator.com