Tytuł: Gdzie jest czarny neseser? Jaka była rola Jeremiego Przybory?
Autor: bm / PolskieRadio24.pl
Źródło: https://polskieradio24.pl/39/156/Artykul/2993787,Gdzie-jest-czarny-neses...
Data publikacji: 05.07.2022
Głos współtwórcy Kabaretu Starszych Panów jest jednym z utrwalonych na płytach, które pod koniec września 1939 roku zostały ewakuowane z Polskiego Radia i ukryte przed Niemcami. Do dziś odnaleziono dwie z trzech części tego zbioru.
Przybora odczytywał komunikaty Polskiego Radia dotyczące bieżącej sytuacji w Warszawie: miejscach bombardowań, pożarach, przerwach w dostawach wody. To również on 30 września 1939, za pośrednictwem krótkofalówki, pożegnał się ze słuchaczami - Przybora zrobił to w języku angielskim, Józef Małgorzewski po polsku, a Maria Stpiczyńska po francusku.
Polskie Radio zainicjowało /.../ narodowe poszukiwania zaginionego zbioru płyt z września 1939 roku. Część odnalezionej kolekcji – w postaci 93 metalowych płyt gramofonowych – została wpisana w ubiegłym roku na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata". Nagrania te zostały wydane przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia w postaci pięciopłytowego, ekskluzywnego boxu.
- Jeśli posiadasz informacje, które mogłyby pomóc odnaleźć unikatowe archiwa, skontaktuj się z nami. Pomóż ustalić, gdzie jest czarny neseser - apeluje Polskie Radio na Facebooku.
Więcej przeczytacie w artykule na PolskieRadio24.pl oraz na stronie akcji Gdzie jest czarny neseser.
Grafika: Polskie Radio - mat. promocyjne
A my przypominamy, że Jeremi Przybora - związany z Polskim Radiem przed i po II wojnie światowej - był spikerem nie tylko w czasie kampanii wrześniowej; również podczas Powstania Warszawskiego prowadził audycje w powstańczej radiostacji Błyskawica, uruchomionej 9 sierpnia.
Po zakończeniu wojny Przybora trafił na trzy lata do bydgoskiego radia, do Rozgłośni Pomorskiej, gdzie napisał swoje pierwsze satyryczne teksty piosenek. Do Warszawy wrócił w 1948 roku, namówiony przez Zygmunta Młynarskiego, ówczesnego dyrektora Polskiego Radia. Pracował w nim jako spiker, jednocześnie rozwijając swoją twórczość satyryczną.
To tylko fragment opracowanej przez nas obszernej noty biograficznej poety, pisarza, satyryka, spikera radiowego i lektora, którą gorąco polecamy!
Brak komentarzy