Baza polskich lektorów
BAZA LEKTORÓW

Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.

Mikołaj Klimek przez wiele lat był związany z Teatrem Narodowym w Warszawie, obecnie współpracuje z różnymi grupami teatralnymi. Zagrał wiele ról w filmach i serialach oraz tak wiele reklam, że nie sposób już liczyć. Lektorem został na studiach w radio RMF FM (sesję lektorską na Kopcu Kościuszki miał po raz pierwszy w 1993 roku). Niektóre najbardziej znane produkcje reklamowe to: „Piwo Tatra" czy „Gardena". Najchętniej podkłada głos w dubbingu i reklamie. Mówi, że kiedyś nie było go stać na odrzucanie ofert, więc brał udział we wszystkim (taki zawód), ale już pozwala sobie na selekcję. Np. nie czyta spotów politycznych. 

Przez życie idzie stosując zasadę: "Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe. Można osiągnąć swoje cele uczciwie, trochę dłużej to trwa, ale warto".  Dexter, Pan Cogito, Szwejk - to ulubieni bohaterowie Mikołaja. A najchętniej swojego głosu użyczyłby czytając listy dialogowe dr. Housea  i detektywa Batisty z "Dextera". Za najtrudniejszą produkcję uważa m.in. pracę przy "Simpsonach". Jak sam mówi: „Ciężkie role, całe dnie pracy, odpowiedzialność za to co robię i z jakim materiałem się mierzę".

W wolnych chwilach zajmują go: fotografia i podróże (które się uzupełniają). W cuda nie wierzy. Ale nie zaprzecza, że bywa marzycielem. Dobry film i ciekawa książka pozwalają mu zapomnieć o codzienności. Od lat żyje i pracuje w Warszawie, nie odrzuca jednak więzi z rodzinnym miastem. Krakus z urodzenia, wiernie kibicuje lokalnej drużynie piłkarskiej "Cracovia".

Za największą wadę w pracy lektora uważa zastoje, ale te zdarzają się obecnie rzadko. Najlepsze ćwiczenia dla lektora to mocny alkohol, który doskonale dezynfekuje struny głosowe, ale oczywiście nie codziennie. Od współpracowników oczekuje profesjonalizmu i poważnego podejścia do pracy.

Chcesz wiedzieć jeszcze więcej? Przeczytaj nasz wywiad z cyklu Bliżej mikrofonu: Mikołaj Klimek – Warto widzieć twarz, a nie przysłowiową dupę


(źródło: filmweb.pl, materiały własne)

 

Próbki audio

00:00/00:00
  1. fragm. serialu "Pingwiny z Madagaskaru" (jako Agent X)
  2. reklama "Rzeczpospolita"
  3. reklama "Bridgestone"

Oceń lektora

2 (2 głosy)
Vote up!
Vote down!

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama