Strona główna >> Lektorzy >> Czubowna Krystyna

Źródło: wikipedia.pl

Czubówna Krystyna

Urodzona 2 sierpnia 1954 roku w Nowym Sączu. Znana dziennikarka, wieloletnia prezenterka Panoramy, najbardziej rozpoznawalna lektorka w Polsce. Laureatka wielu nagród m.in. Mistrz Wymowy Polskiej oraz czterech statuetek Telekamer.

Lektorka, dziennikarka, prezenterka. Ukończyła warszawską Szkołę Główną Planowania i Statystyki, z wykształcenia prawnik. Jest czterokrotnym laureatem nagrody prezesa Telewizji Polskiej za reportaze z Bośni, Czeczenii i Republiki Południowej Afryki. Otrzymała czterokrotnie nagrodę Telekamer w kategorii "Informacje" (1998, 1999, 2000 i 2001) oraz nagrodę Wiktory za lata 1992, 1995 i 1997. Pracę w mediach zaczynała w Polskim Radiu, w 1991 r. zadebiutowała w telewizyjnej "Panoramie". Do końca czerwca 2006 współpracowała z Telekomunikacją Polską. Niekwestionowany wzór lektorki w filmach dokumentalnych, a szczególnie przyrodniczych. Współpracowała z większością stacji telewizyjnych w Polsce. Przez wiele lat jej głos był najczęsciej słyszanym w programach o zwierzętach, przyrodzie i naturze na wszystkich kanałach. Sławę i rozpoznawalność zdobywała wraz  z nadawaną w TVP 2 Panoramą. Była wówczas jedną z najbardziej popularnych polskich prezenterek. Jej odejście z telewizji i podjęcie współpracy z TP S.A. wywołało wiele kontrowersji i było szeroko komentowane w mediach. W wyniku niedopatrzenia ze strony radców prawnych operatora jak również prawników agencji reklamowej zatrudnionej do produkcji reklam niemożliwe było wyemitowanie reklam tuż po jej odejsciu z TVP. Reklamodawca zapomniał o ograniczeniach narzuconych przez KRRiT, którym podlegają nadawcy emitujący reklamy z udziałem prezenterów programów informacyjno-publicystycznych. W związku z powyższym Krystyna Czubówna została pracownikiem działu Public Relations, a wykorzystanie jej wizerunku w reklamówkach TP S.A. było możliwe od 3 września 2002, czyli po ujętych w przepisach KRRiTV 3 miesiącach.

W 2006 wystąpiła w polsatowskim programie Show!Time, jest częstym gościem audycji w mediach, użycza glosu w produkcjach audiobooków, usłyszeć ją można w Faktach RMF FM - linery pomiędzy informacjami, oraz w reklamach radiowych i telewizyjnych. Okazjonalnie pojawia się na ekranie i deskach teatru. Wystąpiła w serialach "Sukces" i "Ja wam pokażę", filmach "Dzień świra" (2002) i "Bezmiar sprawiedliwości" (2006). W 2003 roku ogladać ją było można w przedstawieniu "Dialogi o zwierzętach" Aleksandra Żelezcowa, w reż. Remigiusza Brzyka w gdańskim Teatrze Wybrzeże. Jako narrator pojawiła się w "Przedtem/potem" Rolanda Schimmelpfenniga, w reż. Pawła Miśkiewicza w Narodowym Starym Teatrze im. Modrzejewskiej w Krakowie.


Źródło: wikipedia.pl, filmweb.pl, youtube.com, filmpolski.pl, materiały własne.

 

Próbki audio:
frag. "Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi"
frag. audiobooka "Lalka" B. Prusa
reklama społeczna "Zdrowi Wiekowi"

Wpisy w bazie "Kto to mówi":

  • 2017 Oranżada Hellena
    • Reklama
    • Afisz
    TV Link

Dodaj komentarz

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

donos, kontakt

Zobacz także:

źródło: youtube.com

Krzysztof Gosztyła (urodzony 20 października 1956 roku w Warszawie) - polski aktor filmowy, teatralny i dubbingowy. Państwową Wyższą Szkołę Teatralną ukończył w roku 1982. Był uczniem Aleksandry Śląskiej, Tadeusza Łomnickiego, Gustawa Holoubka.

źródło: wikipedia.org

Mirosław Zbrojewicz (urodzony 25 lutego 1957 roku w Warszawie) – polski aktor teatralny, filmowy oraz dubbingowy. Lektor czytający audiobooki oraz produkcje komercyjne.

źródło: materiały własne

Aneta Janowska (urodzona w 1973 roku w Radomiu) - aktorka, lektorka, prezenterka radiowa. W latach 1999 - 2001 prezenterka TV Polsat i TV4.
Przed mikrofonem od 1994 roku.