Baza polskich lektorów
BAZA LEKTORÓW

Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.

Andrzej Wiernik - urodzony 14 maja 1940 w Wałbrzychu, zmarł 10 października 1999 w Krakowie - legendarny lektor krakowskiego radia i telewizji. Urodzony w Wałbrzychu jako trzeci syn Henryka Wiernika i Zofii Vejvody (jej ojciec był Słowakiem). W czasach okupacji niemieckiej wychowywał się wraz z dwoma braćmi: Ryszardem (prawdziwe imię Henryk) i Bogusławem w małej kamieniczce rodzinnego miasta. Ojciec, matematyk z wykształcenia, był oficerem AK; po zakończeniu wojny pracował w kopalni. Młodość spędził pomiędzy rodzinnym miastem a Rzeszowem (Przybyszówka), skąd pochodziła rodzina jego taty. Po ukończeniu szkoły średniej studiował na AWF, pisząc pracę dyplomową z rehabilitacji. Uprawiał wiele dyscyplin sportu, jak na przykład: piłkę nożną, ręczną, koszykówkę, boks, biegi sprinterskie, bieg przez płotki, skoki w dal i wzwyż, narciarstwo, pływanie.

W trakcie studiów powołany do wojska, został zakwalifikowany do jednostki Czerwonych Beretów - 6 Pomorskiej Dywizji Powietrznodesantowej pod dowództwem gen. Edwina Rozłubirskiego (dosłużył się stopnia podporucznika). W trakcie służby wybrany jako lektor do tworzącego się krakowskiego ośrodka telewizji polskiej na Krzemionkach, został pierwszym prowadzącym Kroniki, współpracując m.in. z Leszkiem Mazanem, Andrzejem Szelągiem, Tadeuszem Metzem (Tikum-Takum), Aleksandrem Kurziusem i wieloma innymi. Jego głos i niepowtarzalna dykcja uczyniły go najbardziej rozpoznawalną postacią wczesnego okresu krakowskiego ośrodka telewizji. Zrezygnował z telewizji, nie godząc się na wstąpienie do partii; związał się z krakowskim ośrodkiem radiowym na ulicy Szlak, gdzie przez następne lata dał się poznać jako lektor i prowadzący wielu programów i audycji. Funkcje te łączył z prowadzeniem rozgłośni w Nowej Hucie, nagraniami studyjnymi do filmów i komentarzami sportowymi. Po 1989 pracował w domach studenckich i tylko okazjonalnie pojawiał się na antenie.

Kolejnym etapem było Radio RMF; nowa, prężna prywatna stacja w Małopolsce. Zarekomendowany przez Wojciecha Padjasa i Edwarda Miszczaka, pojawił się na Kopcu, by zostać wiodącym głosem w reklamach i jinglach rozgłośni. Niezapomniane zapowiedzi Rosyjskiej Ruletki, audycji RMF-owskich ponownie uczyniły go niezapomnianym głosem regionu. Z upływem czasu został mentorem następnego pokolenia lektorów w Małopolsce, wliczając choćby Małgorzatę Krzysicę, Alinę Kamińską, Przemysława Nikla i Krzysztofa Gadacza, jak również wielu innych. Zmarł 10 października 1999 na raka. Życie prywatne - dwukrotnie żonaty, syn z pierwszego małżeństwa, trzech synów z drugiego.

(źródło: Wikipedia, materiały własne)

 

Próbki audio

00:00/00:00
  1. promo radiowe "Trzecie urodziny RMF FM"
  2. promo radiowe "Konkurs trzech pytań RMF FM"
  3. "Business telefon" unikatowe promo Radio Małopolska Fun

Oceń lektora

1 (1 głos)
Vote up!
Vote down!

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama