Baza polskich lektorów
BAZA LEKTORÓW

Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.

Monika Boniecka jest związana z mediami od 1987 roku. Zaczynała w Polskim Radiu, przez 10 lat pracowała na antenie ogólnopolskiej TVP, a od roku 2000 koordynuje produkcję polskich wersji językowych filmów telewizyjnych (obecnie w BTI Studios) oraz czyta jako lektorka-freelancerka.

W 1986 roku ukończyła Kulturoznawstwo na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Rok później Polskie Radio S.A. zatrudniło ją jako spikerkę. Do marca 2000 roku czytała zapowiedzi programu, wiadomości i prezentowała przeglądy prasy we wszystkich ogólnopolskich programach. W nawiązaniu do wspomnień Macieja Gudowskiego o realiach, klimacie i pasji towarzyszącej w owych latach pracy w Polskim Radiu, mówi: "Nieodżałowana Blanka Kutyłowska o takich ludziach Radia mówiła RADIOTA. Tacy byliśmy wtedy."

Równolegle przez dekadę 1990-2000 trwała współpraca Moniki Bonieckiej z Telewizją Polską S.A. Prowadziła programy informacyjne na antenie ogólnopolskiej,  w tym główne wydanie Wiadomości TVP1 oraz program informacyjny dla Polonii w Ameryce Północnej i Australii (TVP Polonia).

Redagowała przegląd informacji kulturalnych z Polski dla polonijnej stacji radiowej w Australii.

Od 2000 roku w Studio Company, a od 2013 w BTI Studios koordynuje produkcję polskich wersji językowych filmów fabularnych i dokumentalnych na linii klient-studio-tłumacz-nagranie-emisja (około 250 pozycji programowych miesięcznie). Zajmuje się pozyskiwaniem tłumaczy i lektorów (w tym obcojęzycznych) i ich doborem - w zależności od tematyki programu - oraz reżyserią nagrań, adiustacją i redakcją tekstów.

Jako lektorka od 2000 roku czyta do filmów dokumentalnych. Nagrywa m.in. w Studio Company, BTI Studios, Start International Polska i Master Film. Ma na koncie takie produkcje, jak Most tolerancji (2001), Still Alive. Film o Krzysztofie Kieślowskim (2005) czy drugi sezon serialu dokumentalnego Polscy szpiedzy (2017).

Zasiadała w Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Lektorów Rzeczypospolitej Polskiej (SLRP).

 

(źródła: SLRP, FilmPolski, Filmweb, LinkedIn, GoldenLine, materiały własne)

 

Chcesz wiedzieć jeszcze więcej? Przeczytaj nasz wywiad z cyklu Bliżej mikrofonu: Monika Boniecka - My traktowaliśmy odbiorców z szacunkiem

 

 

Próbki audio

00:00/00:00
  1. fragment głównego wydania Wiadomości TVP (18.07.1993)
  2. narracja - dokument
  3. narracja - natura

Oceń lektora

0 (0 głosów)
Vote up!
Vote down!

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama