Sprzęt dla letorów
SPRZĘT DLA LEKTORÓW

Co nowego na rynku? Na czym warto zawiesić ucho? Kto i za co dostał kolejną nagrodę? To jest TECHNEWS! Sprzęt dla lektorów? W dziale TESTY znajdziesz efekty naszych praktycznych doświadczeń na mikrofonach i przedwzmacniaczach. A na deser świeżutkie promocje. Trzymaj rękę na pulsie.

Tytuł: Jak to możliwe, że mówię głosami
Autor: Uwaga! Naukowy Bełkot
Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=k0Rgy8TQIxo&t=114s
Data publikacji: 27.05.2023

Zaczęło się od sytuacji dość typowej: podczas realizacji filmu ekipa kanału utraciła część ścieżki dźwiękowej. A podczas pracy nad postsynchronami twórcy zainteresowali się również generowaniem mowy i... teraz mają obszerną wiedzę o trenowaniu sieci neuronowych.

Efekt? Występujący w odcinku Dawid Myśliwiec, Adam Myśliwiec, Adam Mazurkiewicz i Monika Chylińska płynnie i wielokrotnie wymieniają się głosami. Wyjaśniają przy tym krok po kroku, jak działają sztuczne sieci neuronowe i na czym polegają efekty ich głębokiego uczenia.

Pierwotnym założeniem AI jest modelowanie ludzkiego mózgu, natomiast prace nad syntezatorami mowy podążają nieco inną ścieżką. Twórcy dzielą się doświadczeniami z trenowania sieci neuronowych (m.in. sieć musi wiedzieć, co ma optymalizować) i wyjaśniają, że sieci neuronowe mogą rywalizować w wykonywaniu zadań ("generatywne sieci przeciwstawne"), a przy okazji uczyć się od siebie.

"Co robi sieć neuronowa, którą w tym filmie tak ochoczo się posługujemy? Nie wiemy. To tak złożony układ, że odkodowanie mechanizmu jego działania jest w zasadzie niemożliwe. /.../ I jest to trochę przerażające" - podsumowuje Dawid.

A po co to wszystko? Autorzy materiału kreślą szerokie perspektywy, choć widzą również zagrożenia. Jednak "na zatrzymanie wagonika z napisem AI jest już za późno". Gorąco polecamy tę dawkę wiedzy w przystępnej formie!

 

Oprac. PolscyLektorzy

 

 

 

 

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama