Baza polskich lektorów
BAZA LEKTORÓW

Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.

Przed mikrofonem od 1994 roku. Przez wiele lat czytał dla TVP. Współpracuje z TVN oraz stacjami radiowymi i studiami nagrań. Czytał chyba wszystko – od offów TV i multimediów, przez bajki dla dzieci, po czystą komercję w jej całej gamie. Początki to współpraca ze Studiem Produkcyjnym Nieustraszeni Łowcy Dźwięków.

Najbardziej znana produkcja to program "Usterka" w TVN.  Jest głosem oprawowym kanału TVN Fabuła. Najchętniej podkłada głos w offach TV i multimediach. Bez entuzjastycznego wrzasku. „Wrzeszczeć potrafię – to żadna sztuka – ale nie lubię. Kwestia ceny". Natomiast nigdy nie weźmie udziału w reklamówce wyborczej partii, którą uważa za dno.  Zawód lektora ma wiele wspólnego z prostytucją, ale nawet ona ma granice. Każda produkcja jest nowym wyzwaniem i dlatego wszystkie są najtrudniejsze. "Doświadczenie w pracy przed  mikrofonem daje mi swobodę i pewność, która nie oznacza nonszalancji. Ponieważ doświadczenie powinno iść w parze z pokorą i świadomością, że tekst jest zawsze  wyzwaniem."

Największa wada tej pracy to według niego „od pewnego czasu samotność w sieci. Praca przez net, w domowym studio, ogranicza żywe kontakty z ludźmi. Człowiek powinien wychodzić z domu do pracy". Jego pasją są zabytkowe samochody, pisanie i fotografia. Wędrówki z aparatem fotograficznym to dobry sposób na wyciszenie, gdy pracuje się z dźwiękiem. Najchętniej fotografuje (po)morze.  Gdyby nie był tym, kim jest, zostałby kimś, kto nie musi tyle mówić. Ale lubi tę robotę.

Jeśli chodzi o mikrofony, to uważa, że przed najlepszym mikrofonem beznadziejny lektor będzie nadal beznadziejny. A nawet bardziej, bo mikrofon nie wybacza. Najlepsze ćwiczenia dla lektora to czytanie. „Nie ma sensu przytaczać ćwiczeń na dykcję. Aparat mowy jest żywą tkanką, dlatego czasem - pomimo rutyny - coś nie ciągnie, a czasem czyta się jak na skrzydłach. To zależy od dnia".

Początkującym radzi, by póki jeszcze czas, znaleźli sobie poważniejsze zajęcie. Od współpracowników oczekuje zwykłej przyzwoitości, a reszta przyjdzie sama. Jego życiowe motto brzmi: „Kiedy jesteś optymistą, Twoje życie jest pełne rozczarowań".

 

 

 

Próbki audio

00:00/00:00
  1. reklama "Eurobank"
  2. frag. programu "Usterka"
  3. promo "TVN Fabuła"

Oceń lektora

1 (1 głos)
Vote up!
Vote down!

Brak komentarzy

Zawodowcy do wynajęcia

reklama

Agencja MediaNawigator.com