Baza polskich lektorów
BAZA LEKTORÓW

Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.

Tomasz Borkowski (urodzony 1 stycznia 1978 roku w Gliwicach) – choreograf, aktor teatralny, filmowy i dubbingowy.

 

Nim został aktorem uprawiał taniec towarzyski oraz uczęszczał do szkoły muzycznej gdzie uczył się gry na gitarze oraz wokalu. Jak sam mówi, oczy na to czym naprawdę chce zajmować się w życiu otworzyła mu Dorota Pomykała ("Wielki Szu", "Chce mi się wyć"), którą spotkał na warsztatach teatralnych i u której uczył się dwa lata w Policealnej Szkole Teatralnej Art-Play.

Następnie trafił do Akademii Teatralnej w Warszawie, którą ukończył w 2001 roku . Od tego czasu żyje w stolicy.

 

Już na studiach zadebiutował na małym ekranie udziałem w serialu "Miodowe lata", gdzie występował u boku Artura Barcisia, Cezarego Żaka, Agnieszki Pilaszewskiej oraz Doroty Choteckiej. Debiut teatralny miał miejsce w roku 2001, była to rola Cyryla Głagoliewia w sztuca Antoniego Czechowa "Płatonow" w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Za swoje największe osiągniecie uważa rolę w spektaklu „Wujaszek Wania” w Teatrze Polskim. Reżyserem przedstawienia był wielce przez niego szanowany reżyser i pedagog Wieniamin Filsztyński. On to dał mu, jak sam mówi, "lekcję teatru na całe życie". Dużą popularność przyniosła mu rola w "M jak miłość" gdzie gra rolę Roberta Lubińskiego.

 

Karierę w dubbingu rozpoczął od współpracy z Anną Apostolakis, która zaproponowała mu główną rolę w „Megamocnym” po obejrzeniu spektaklu „Wujaszek Wania” Czechowa w którym grał postać Astrowa. Z biegiem czasu stał się jednym z najbardziej popularnych dubbingowców w Polsce o czym świadczą pierwszoplanowe role w filmach "Sekretne życie zwierzaków domowych" - rola Maxa, "Noe: Wybrany przez Boga" - rola Noe, "Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mości" - rola Asterixa, oraz serialach "Między nami, misiami" - rola Grizza, "Magiczne Magimiecze ("Mighty Magiswords") - rola Prohyasa.

Fani gier wideo doskonale znają jego głos z gier "Wiedźmin 2: Zabójcy królów" (Iorveth), "God of War: Wstąpienie" (Orkos), "Overwatch" (Genji) i wielu innych.

Jego dorobek z roku na rok jest coraz bogatszy.

 

 

źródło: materiały własne

 

 

Próbki audio

00:00/00:00
  1. frag. filmu "Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mości" jako Asterix
  2. gra "Wiedźmin 2: Zabójcy królów" jako Iorveth
  3. frag. serialu "Między nami, misiami" jako Grizz

Oceń lektora

3 (3 głosy)
Vote up!
Vote down!

Brak komentarzy

Zawodowcy do wynajęcia

reklama

Agencja MediaNawigator.com