Wygłuszenie pomieszczenia

#1 śr., 2014/04/23 - 12:25
CrewG
Obrazek użytkownika CrewG

Od niedawna mam pomieszczenie, które koledzy z Mikrofoniki (i nie tylko) uznali za bardzo OK!!!. W dobie olbrzymiej ilości narzędzi, pluginów itd ludzie którzy zajmują się montażem dźwieku słyszą "wszystko"... Jeśli ktoś chcę to mogę podać kilka uwag dot jak zrobić dobre pomieszenie dla lektora... Pozdrawiam

czw., 2014/04/24 - 22:03
tomekb
Obrazek użytkownika tomekb

My jesteśmy ciekawi, bo jak na razie to tylko słyszeliśmy efekt, a nie widzieliśmy jak został osiągnięty :) Na zachętę postaram się niedługo wrzucić foty z naszej realizacji. Ale na początek dam odsłuch, bo to najśmiejszniejsze - 3 razy robiliśmy jedną ścianę :)

śr., 2014/05/07 - 15:30
CrewG
Obrazek użytkownika CrewG

Przepraszam ze dopiero teraz piszę ale długi weekend itd...
Na początek chciłabym tylko powiedzieć że poniższe wynurzenia trzeba zawsze na początku opatrzyć dwoma słowami: „moim zdaniem” (nie chcę się wymądrzać...:)
Wyglądało to tak:

1. Pomieszczenie musi być wygodne !!! To PODSTAWA.
2. W przeciwieństwie do odsłuchowego musi być wygłuszone idealnie. Nie może być żadnych powierzchni które mogą coś odbijać. A jeśli takowe są (monitor, klawiatura), to ustawić je tak aby droga odbicia zawsze była „załamana”.
3. Na suficie wystarczy ekran akustyczny (w otworach od strony sufitu umieściłem stare szmaty bawełniane) a na podłodze gąbka wyciszeniowa (Komfort) i zwykła wykładzina.
4. Tak zwane pułapki basowe nie są tu do niczego potrzebne. Jak masz dobry materiał na ścianach to moim zdaniem wystraczy.
5. Sciany przed nałożeniem mat wyciszeniowych lepiej zrobić z czegoś drewnianego. Ja np. zawiesiłem moje maty w ramkach zrobionych z kątownika drewnianego na płytach pilśniowych. Nie kleiłem ale zawiesiłem (płyty mają 1m2). Mogę je np. wziąc jak się będę przeprowadzać. Oraz dzięki temu że ramki z matą wiszą to są pochylone pod leciutkim kątem i dźwięk jest jeszcze bardziej załamany. W zasadzie jedyna prosta powierzchnia to podłoga.
6. Kiedy czytacie rzeczy długie (książki, e-learning) musicie mieć klawiaturę i jakieś siedzisko. Ja zrezygnowałem ze stolika i krzesła (komputery panów od dźwięku od razu je wychwycą...:). Zamiast tego mam długą wąską na 20 cm płytę wyłożona z każdej strony gąbką. A siedzę na zamówionym specjalnie na mój wzrost drewnianym hokerze barowym oczywiście obitym grubym materiałem
Generalnie to tyle. Jeśli ktoś będzie chciał więcej szczegółów zapraszam do dyskusji. Może ja czegoś ciekawego się jeszcze dowiem.

Pozdrowienia spod mikrofonu :)

IZ

pt., 2014/05/16 - 12:00
tomekb
Obrazek użytkownika tomekb

 

Ja to dopiero mam za co przepraszać. Zaliczyliśmy z tym kosmiczne opóźnienie, ale już piszę dlaczego. Nie chciało mi się wrzucać fotek i robić opisów, więc pomyślałem, ze raz-dwa zmontuję z tego filmik. Będzie szybciej i fajniej. Niestety w chacie mam tylko windowsowski movie maker. Jak się okazało to dość kapryśne narzędzie :) Zajęło mi toi dłużej niż się spodziewałem, ale jest. Wiem, że ściana w odsłuchu to nie jest dokładnie to co interesuje lektorów, najciekawsza byłaby klatka i ją pokażemy w drugim odcinku :) Zawsze można podpatrzeć techniki mocowań, pomysły i wykonanie. Może się komuś przyda. Pozdrowionka!

 

pt., 2014/05/16 - 13:33
CrewG
Obrazek użytkownika CrewG

No rzeczywiście współczuję....:)!!! To dosyć duże pomieszczenie więc wyobrażam sobie te męki... Moje pomieszczenie jest malutkie więc aż takich problemów nie miałem. Zapomniałem wcześniej podać adres gdzie można kupić genialne materiały do wyciszenia - walkazhalasem.pl. W moim przypadku to załatwiło wszystko. I zgadzam się - nie należy oszczędzać na profesjonalnym akustyku...
Pozdrawiam Panów gorąco.
IZ

pt., 2014/05/16 - 14:30
tomekb
Obrazek użytkownika tomekb

No i spoko, robi nam się piękna lista! My korzystaliśmy ze stron MJ Audio www.mjaudiolab.pl i Semper Acoustic www.paneleakustyczne.pl Co rozmiarów pomieszczenia klatki są mniejsze. Postaram się jakość ogarnąć i wrzucić w miarę szybko filmik z klatek.

pt., 2014/05/16 - 22:02
tomekb
Obrazek użytkownika tomekb

Jeszcze coś mi przyszło na myśl. Widzę, że można tu w miarę szybko dodać fotki. Może byś coś pstryknął Irek? Jak mówią jedno zdjęcie warte czasem tysiąc słów :) A to co napisałeś to w 90% pokrywa się z naszymi spostrzeżeniami. Tylko jedna uwaga. Jeśli chcesz studio, które będzie pracować nie tylko na głosach, to jednak absolutne wytłumienie wszystkiego  nie ma sensa. My mieliśmy tak wytłumioną klatę i w tej wersji zrezygnowaliśmy z tego i naszą ambciją było zrobić klatkę wytłumioną, ale jednocześnie z pewną przestrzenią. Pewnie dużo w tym fuksa, bo nie obliczaliśmy tego specjalnie, ale chyba nam się udało.

wt., 2019/10/08 - 12:27
Marceli
Obrazek użytkownika Marceli

Może czas zadbać o odpowiednie wygłuszanie pomieszczeń ?