Młoda początkująca

#1 ndz., 2014/05/04 - 12:45
Nicole
Obrazek użytkownika Nicole

Witam.
Jestem z Bydgoszczy i nie wiem nawet od czego zacząć. Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad ruszeniem w stronę bycia lektorem w przyszłości. Chciałabym już teraz się sprawdzić w tym. Uwielbiam mówić, opowiadać i ogółem występy mównicze. Moja mama podpowiedziała mi, abym poszukała na tym forum kogoś z Bydgoszczy, kto mógłby się ze mną, i z moją mamą, spotkać i porozmawiać na ten temat. Podpowiedzieć sprzęt na początek, od czego zacząć i tym podobne kwestie. Ponieważ niektórych rzeczy nie jestem w stanie jeszcze zrozumieć itd.
Dziękuję bardzo i proszę o szybki kontakt na mój adres e-mailowy: dick.greyson@onet.pl

pon., 2014/05/05 - 22:16
tomekb
Obrazek użytkownika tomekb

Cześć Nicole! powodzenia w szukaniu mentora w Bydgoszczy! Mam nadzieję, że ktoś pomoże. Ale Twój post wydał mi się na tyle sympatyczny, że ciężko grzecznie czegoś nie dopowiedzieć. No to od początku, albo nie... Najpierw z tym sprzętem. Poczekaj chwilę i dobrze się zastanów. Profesjonalny lub nawet półprofesjonalny sprzęt to może być spory wydatek. A jak piszesz, nie miałaś okazji posłuchać opinii o Twoich predyspozycjach lektorskich. Jeśli odpisze Ci jakiś lektor to będzie super. Gdyby tak się nie stało jesteś skazana na „klasyczną” drogę. I tutaj praktycznie wklejam to co zawsze radzę. Skonsultuj się z jakimś studiem, rozgłośnią, telewizją, radiem sieciowym. Można dzwonić, pisać i pytać, ale można też śledzić strony i profile www w poszukiwaniu jakichś ogłoszeń o pracę. Nawet jakiś drobny epizod w radiu czy tv, to okazja by wspomnieć komuś o swoich zainteresowaniach i poprosić o kontakt z kimś kto odpowiada za przesłuchania. A jeśli Twoim marzeniem jest dubbing a nie media, to chyba najlepiej zwrócić uwagę na kursy organizowane np. przez studia dubbingowe. Będziemy się starali jak najczęściej informować o Takich na naszym profilu Polscy lektorzy na FB. Poza tym, Bydgoszcz to spore miasto (z mojego punktu widzenia), niedaleko jest Toruń. Jest gdzie się zahaczyć :) Powodzenia!  PS: Pozdrów mamę!

śr., 2014/05/28 - 03:08
Ivellios
Obrazek użytkownika Ivellios

Możesz też sporządzić jakieś nagranie przy pomocy posiadanego obecnie mikrofonu (jeśli masz) i podesłać komuś albo umieścić w dziale "Łowcy talentów", gdzie inni podpowiedzą Ci ewentualnie, co poprawić, nad czym popracować. Chociaż ja kilka lat temu udostępniłem tutaj na forum moje nagranie sporządzone na mikrofonach wbudowanych w laptopa :P

Jeśli masz jakąś próbkę, to możesz podesłać ją też do mnie na ivellios@paranormalium.pl, chętnie rzucę uchem. Przy okazji, prowadzę radio internetowe, może dobre byłoby dla Ciebie na dobry początek kariery? ;-)

śr., 2014/05/28 - 23:28
tomekb
Obrazek użytkownika tomekb

Moim zdaniem propozycja z serii tych "nie do odrzucenia" :) Dzięki za aktywnośc Ivellios!

sob., 2014/08/30 - 00:12
Ivellios
Obrazek użytkownika Ivellios

Nicole chyba się rozmyśliła, próbuję się skontaktować z nią od kilku miesięcy i nic, zero odpowiedzi. A może emaile nie dochodzą, jeśli tak to mam nadzieję, że przynajmniej powiadomienie o odpowiedzi dojdzie ;-)

sob., 2014/11/08 - 09:21
Maishe
Obrazek użytkownika Maishe

Ivellios wspomniałeś o radiu internetowym. Skontaktujmy się mailowo, podaj maila to podeślę próbkę głosu. Może zainteresuje Cię moja propozycja nagrań jingli lub krótkich spotów dla Twojego radia.
Pozdr

Maja
damskiebrzmienie.prv.pl

sob., 2014/11/08 - 09:24
Maishe
Obrazek użytkownika Maishe

Wysyłam do Ciebie maila na ten adres podany w poście wyżej.

Maja
damskiebrzmienie.prv.pl

czw., 2014/12/25 - 21:19
Ivellios
Obrazek użytkownika Ivellios

Maju, sprawdź skrzynkę emailową jak będziesz miała wolną chwilę.
Wesołych Świąt! :)
Marek

pon., 2015/01/19 - 15:33
Maishe
Obrazek użytkownika Maishe

Jako, że temat to ''młoda początkująca'', to się wypowiem i powiem tyle, że ja już zadałam pytanie gdzie i jak zacząć, uzyskałam odpowiedź w tym wątku.
Już w kontakcie mailowym z Ivellios poszła wymiana informacji i jesteśmy w trakcie tworzenia mojego pierwszego dłuższego nagrania.
Poza tym polecam założyć sobie stronę jeśli ktoś jest początkujący i wrzucić tam próbki głosu. Ja tak zrobiłam i choć wygląda to skromnie, zawiera informacje o mnie i o moim głosie. Nagałąm po prostu przeczytane z leksykonu definicje. Zachęcam do słuchania www.damskiebrzmienie.prv.pl

Najtrudniej jest zacząć, jednak warto się zmobilizować i zrobić coś dla siebie ;] Pozdrawiam wszystkich początkujących.

Maja
damskiebrzmienie.prv.pl

wt., 2015/01/20 - 12:54
tomekb
Obrazek użytkownika tomekb

Świetny, pozytywny post. Powodzenia!

 

wt., 2015/09/08 - 22:46
Szymon Świtilnik
Obrazek użytkownika Szymon Świtilnik

Witajcie, jak w temacie. Od kilku miesięcy czytam na potęgę i chętnie dzieliłbym się regularnie tym co nagrywam, szukając konstruktywnej krytyki, pytanie tylko jak jest z prawami autorskimi? Jak długie fragmenty mogę bezkarnie nagrywać? Czy wystarczy podanie źródła w tekście pod nagraniem?
Dzięki
Szymon

P.S Maishe - przy drugim nagraniu dostęp jest zablokowany, a chętnie posłucham.

czw., 2015/09/10 - 13:50
tomekb
Obrazek użytkownika tomekb

Stary początkujący haha. Naszym zdaniem w przypadku próbek amatorskich nie trzeba się tym przejmować. podanie źródła tekstu oczywiście będzie bardziej eleganckie i fair, ale przecież te próbki nie są przedmiotem wykorzystania komercyjnego. Wydaje mi się, że nikt nie powinien się obrazić. Ale studiom nie wysyłałbym np. swoich wersji popularnych reklam. To trochę słabo jest odbierane.

czw., 2015/09/10 - 20:38
Szymon Świtilnik
Obrazek użytkownika Szymon Świtilnik

ok, dzięki. No to świat zaleje fala amatorskich nagrań... ;)

wt., 2015/10/06 - 11:13
Nuthatch
Obrazek użytkownika Nuthatch

Cześć, jestem tutaj całkiem nowa, zaledwie od kilku minut :) Czy można jakoś bezboleśnie sprawdzić czy mój głos, barwa, dykcja, akcent i inne aspekty nadają się do podejmowania próby w świecie lektorskim?
Pozdrawiam :)
Ola

śr., 2015/10/07 - 14:54
tomekb
Obrazek użytkownika tomekb

Hej Ola! Są dwie opcje: Albo wstawiasz to na forum i liczysz na dobrą wolę odwiedzających, albo http://www.polscylektorzy.pl/talenty :) Powodzenia!

pon., 2017/01/30 - 08:54
Maishe
Obrazek użytkownika Maishe

Szymon ad #11
Zapraszam do ponownego odwiedzenia strony i zakładki najnowsze nagrania.
Wszystkie odnośniki do Słuchania powinny działać. Fakt, nagrania już nie sątakie nowe. Pracuję nad kolejnymi. Do usłyszenia wkrótce. Chętnie posłucham waszych nagrań.
Pozdrowienia :)

Maja
damskiebrzmienie.prv.pl

czw., 2017/06/29 - 13:32
Michalina_F
Obrazek użytkownika Michalina_F

Witam. Też jestem tutaj nowa, moje doświadczenia kończą się na prowadzeniu przez rok małej audycji w radiu internetowym, oraz krótkich występach w teatrze studenckim. Wiem, że głos był zawsze moim największym atutem podczas konkursów recytatorskich, występach na scenie itd. Szukam pomocy, co zrobić, żeby zacząć, komu pokazać nagranie?
Piszę w tym wątku bo również jestem z Bydgoszczy, chociaż studiuje w Olsztynie i w trakcie roku akademickiego z chęcią tam będę czegoś szukać.
Co nagrać i komu podesłać? ;)

Szukam drogi, aby spełnić marzenie.

śr., 2018/02/07 - 15:05
Radosław Kot - ...
Obrazek użytkownika Radosław Kot - trener emisji głosu i sztuki wystąpień publicznych

Witajcie:)
jesteśmy w stanie zaradzić wielu problemom związanym z wejściem w tzw. lektorowanie
od lat zajmujemy się głosem kompleksowo (również od strony sprzętowej - organizacja domowego miejsca pracy lektora itd)
zapraszamy:)
Kurs lektorski od podstaw – jeśli szukasz tylko podstaw możesz zakończyć na Module 1, ale jeśli zdecydujesz się zostać na dłużej uzyskasz kompetencje do wykonywania zawodu lektora (narracja, dubbing, reklamy, audiobooki, słuchowiska itp.).

Kolejne weekendowe Moduły będą służyły pogłębieniu poszczególnych zagadnień i ukierunkowaniu uczestników na ten rodzaj pracy głosem, do którego mają największe predyspozycje (barwa, talent aktorski itp.).

Wykładowcami będą trenerzy Laboratorium Śpiewu i Mowy: Magdalena Kot i Radosław Kot oraz lektor Wojciech Czerniatowicz (Multifilm).
https://www.facebook.com/events/204670703445283/

Radosław Kot
Trener emisji głosu i sztuki wystąpień publicznych, coach
Laboratorium Śpiewu i Mowy

śr., 2018/02/07 - 15:08
Radosław Kot - ...
Obrazek użytkownika Radosław Kot - trener emisji głosu i sztuki wystąpień publicznych

Nie chciałbym naruszyć jakiś zasad na tym (bardzo potrzebnym w temacie lektorowania) forum. Owszem reklamuję kurs lektorski, ale mam też świadomość, że wielu osobom, które nie przeszły przez szkołę aktorską czy praktykę prezentera radiowego, bardzo ciężko jest wejść w zawód lektora - nasz kurs jest odpowiedzią na prośby wielu osób:)

Radosław Kot
Trener emisji głosu i sztuki wystąpień publicznych, coach
Laboratorium Śpiewu i Mowy

czw., 2018/04/26 - 22:28
MarcinKolas
Obrazek użytkownika MarcinKolas

Czy autorka tematu, może pochwalić się dokąd zaszła? Jestem bardzo ciekaw.

wt., 2020/03/24 - 00:17
Cyprian Jeż wwa
Obrazek użytkownika Cyprian Jeż wwa

Dzień dobry, nazywam się Cyprian, jestem z Warszawy.
Ostatnio zastanawiałem się czy może zostanie lektorem nie byłoby dla mnie ciekawą ścieżką do obrania.
Jestem bardzo młody i wydaje mi si, że mój głos przy odpowiednim dopracowaniu mógłby naprawdę brzmieć bardzo dobrze i nadawać się do chociażby podcastów.
Przychodzę do państwa z prośbą, aby zweryfikować mój obecny stan głosu i ewentualnie, jeśli chcieliby państwo lub uznali, że mój głos jest tego wart, mogliby mi państwo pomoc w dopracowaniu jego barwy oraz dykcji.
Będę niebywale wdzięczny za każdy rodzaj pomocy.
Kontakt: lektoreng212@gmail.com

CWJ

wt., 2020/03/24 - 11:00
Przemysław Strz...
Obrazek użytkownika Przemysław Strzałkowski

Dzień dobry!

Możemy zaproponować Panu umieszczenie swojej wizytówki w dziale "Próba mikrofonu". Jest to dział udostępniany amatorom. Dzięki niemu ochotnicy mogą się sprawdzić i uzyskać opinie.

Dodatkowo zachęcam do lektury artykułu "Praca głosem", w którym poruszamy wiele popularnych wątków.