Audacity - podstawowa obróbka

#1 czw., 2019/05/02 - 00:18
Adam94
Obrazek użytkownika Adam94

Cześć

Mam pytanie dotyczące edycji jakości dźwięku po nagraniu materiału.
Przeglądałem tutoriale na YouTubie jak "polepszyć" dźwięk w programie Audacity, jak dodać różne efekty (edycja szumu, kompresor, normalizacja, korekcja graficznaitp.) Tylko nie jestem pewny czy te wszystkie funkcje które są ukazywane na tych filmikach mogą mi się przydać a mogą nawet pogorszyć jakość nagranego materiału.
Moja sytuacja wygląda tak, nagrywam teraz materiał do mojego pliku DEMO (reklama/fragment prozy itp.) stąd moje pytanie do was, jakich efektów użyć, aby nie "przedobrzyć" z edycją ?
Takie podstawowe efekty z których powinni korzystać ci, dla których te wszystkie techniczne sprawy to nowość i przymus (bo na ten moment nie nagrywają w studiu przy pomocy realizatora)
Używam mikrofonu Rode NT-USB.

Jeśli temat jest w złym miejscu proszę o przeniesienie.
Pozdrawiam Adam Struzik

wt., 2019/05/07 - 22:09
tomekb
Obrazek użytkownika tomekb

W dobrym miejscu jesteś. Audacity to świetny program w kategorii "darmowe". Co robić? Odszumienie, eq ścinający niepotrzebny dół, delikatny kompresor i tyle. Jeśli chcesz się przesiąść na coś bardziej pro, to moim zdaniem dla lektorów królem pozostaje Audition 5.5-6.0. Bez reklamy, ale jest teraz aukcja na Allegro ze skandalicznie niską ceną około 700 pln. Najlepszy moduł odszumiania i stretchingu nadal... Nie podaję linka, by nie reklamować. Można polować śmiało na Adobe 3.0 w wersji CD. Stary, ale tani. Dla lektorów absolutnie wystarczający.

pon., 2020/01/13 - 11:34
gytre
Obrazek użytkownika gytre

Używałem audacity od dawna, świetny program i darmowy