Baza polskich lektorów
BAZA LEKTORÓW

Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.

Janusz Szydłowski pracę przed mikrofonem zaczął w rozgłośni studenckiej. Od 1976 do 2007 roku spiker Polskiego Radia. "Z ulicy wszedłem do Polskiego Radia. Chciałem zapytać o pracę realizatora dźwięku - nie mając pojęcia, że już wówczas realizator powinien być po wyższej szkole muzycznej - zapytałem... i zaproponowano mi pracę spikera, bo wtedy powstawał Program 4 (PR). Pomyślałem sobie, że łatwiej zmienić pozycję będąc  wewnątrz fortecy. Ciągle liczyłem że coś z tego wyjdzie, ale tak już zostało". Jego pierwszymi słowami na antenie były "Minęła siedemnasta", co - jak wspomina - kosztowało wiele nerwów.

Od 1977 roku pracę spikera zaczął łączyć z pracą lektora filmowego. Podobno jego pierwszym przeczytanym filmem był "Sędzia Fayard, zwany Szeryfem". Od tego czasu podkładał głos pod setki, jeżeli nie tysiące list dialogowych. "Czasami młodsi koledzy po fachu pytają >>Co zrobić by było lepiej?<<.  Przeczytać pierwszy tysiąc filmów i będzie lepiej".

W 2005 roku współpracował z Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym „Kontakt” w Toruniu, imprezą organizowaną od 1991 roku, gdzie na żywo czytał dialogi zagranicznych grup teatralnych. Został za to nagrodzony Wielkiej Wagi Nagrodą (ufundowaną przez Związek Artystów Plastyków - Sztuka Użytkowa) za dyskretną doskonałość.

Członek Stowarzyszenia Lektorów Rzeczypospolitej Polskiej oraz członek zarządu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Spikerów i Lektorów Polskiego Radia S.A.

Laureat nagrody "Złoty mikrofon 2019", przyznawanej za wybitny wkład pracy w rozwój Polskiego Radia. Kapituła uhonorowała Janusza Szydłowskiego „za jeden z najlepiej rozpoznawalnych głosów radiowych w kraju, mistrzostwo frazy, akcentu, rytmu i melodyki języka polskiego."

 

(źródło: materiały własne, wirtualnemedia)

 

Próbki audio

00:00/00:00
  1. fragm. serialu "Latający cyrk Monty Pythona"
  2. fragm. filmu "Upadek"
  3. fragm. filmu "Łowca androidow"

Oceń lektora

1 (1 głos)
Vote up!
Vote down!

Komentarze (1)

2019-02-20 Magda M

Absolutny Mistrz. Są filmy, które może czytać wyłącznie pan Janusz. #OutofAfrica

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama