Baza polskich lektorów
BAZA LEKTORÓW

Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.

Włodzimierz Press (urodzony 13 maja 1940 roku we Lwowie) – polski aktor filmowy, teatralny i dubbingowy. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie w 1963 roku. Aktor Teatru Ludowego (1963-1975), Teatru Kwadrat (1975-1982), Teatru Dramatycznego (1987-1992). Od roku 1992 Teatru Studio. Laureat Feliksa Warszawskiego za najlepszą teatralną rolę drugoplanową – Gunkela -  w „Udręce życia” Hanocha Levina w reżyserii Jana Englerta.


Polskim widzom znany jest głównie z roli Gruzina Grigorija Saakaszwilego z serialu „Czterej pancerni i pies”, za którą otrzymał Nagrodę Ministra Obrony Narodowej I stopnia. Zagrał jednak w szeregu innych polskich filmów i seriali – choć najczęściej pojawiał się w nich w epizodach. Można go zobaczyć m.in. w biograficznych obrazach „Europa, Europa” Agnieszki Holland oraz „Popiełuszko. Wolność jest w nas” Rafała Wieczyńskiego.

Trudno mu było uwolnić się od łatki Grigorija z popularnego serialu, zmagał się z tym latami. Tymczasem zasłynął wspaniałymi kreacjami w dubbingu. Jest w tej branży doskonale znany z dziesiątek ról, w szczególności Kota Sylwestra z serii bajek „Looney Toons” (W Polsce jako "Zwariowane melodie”), Łasucha ze „Smerfów”, Cezara w filmach o Asteriksie. Można go również usłyszeć w wielu audiobookach.


Tragicznie doświadczony podczas dzieciństwa przypadającego na II Wojnę Światową. Ojciec został zamordowany w Treblince. Po ataku Niemców na Związek Radziecki w 1941 roku, wysłany razem z matką w transporcie ewakuacyjnym na Syberię. W trakcie podróży doszło do tragedii. Chaos tamtych dni rozdzielił matkę i dziecko. Determinacja Janiny, matki, przeszukującej pogrążoną w wojnie Rosję, doprowadziła do szczęśliwego połączenia się obojga. Antysemicka czystka zmusiła Janinę do emigracji w roku 1968.
Małżonkę poznał na planie „Czterech pancernych”. Syn Włodzimierza Pressa, Grzegorz jest znanym fotografem, absolwentem paryskiego wydziału fotografii i sztuki wideo i zdobywcą nagród w konkursie Grand Press Photo. Pan Włodzimierz jest również ojcem córki, która zdecydowała się pójść w ślady ojca, zajmuje się aktorstwem, mieszka na stałe we Francji.

 

 źródło: materiały własne oraz publio.pl

 

 

Próbki audio

00:00/00:00
  1. frag. serialu "Zwariowane melodie" jako Kot Sylwester
  2. frag. audiobooka "Niebo w ogniu" B.Arcta
  3. frag. serialu "Xiaolin - Pojedynek mistrzów" jako Mistrz Fung

Oceń lektora

3 (3 głosy)
Vote up!
Vote down!

Brak komentarzy

Zawodowcy do wynajęcia

reklama

Agencja MediaNawigator.com