Aktualności polscylektorzy.pl
WIADOMOŚCI

W tym dziale informujemy o wszystkich zmianach w serwisie. Tu znajdziesz najświeższe wieści z rynku, fakty, plotki i donosy. Masz newsa? Organizujesz lub wygrałeś casting? Planujesz ciekawą imprezę? Robisz coś wyjątkowego? Liczymy na Waszą współpracę! Piszcie do nas!

Jacek Czyż - jeden z najczęściej angażowanych aktorów dubbingowych w Polsce, niezapomniany Tygrysek z "Kubusia Puchatka" i "Rumburak z serialu Arabela" od kilku lat zmagał się z ciężką chorobą.

O śmierci aktora teatralnego, filmowego i dubbingowego poinformował jego przyjaciel Andrzej Golimont, prezes zarządu w warszawskim Szpitalu Praskim:

Zaledwie 5 dni temu świętowaliśmy Jego urodziny. Umawialiśmy się, że "Zaraz się zobaczymy'" Inaczej miało to "zaraz" wyglądać. Jacek. Większości bardziej znany z głosu niż twarzy, bo i Tygrysek i RedBull i tysiące dubbingowych ról. Ale przecież także aktor dzięsiątków filmów.

Jacek. Kompan. Żartowniś. Dobry człowiek. Strasznie smutno. - napisał dziś na Facebooku.


Jacek Czyż po ukończeniu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie w 1977r. pracował w Teatrze Komedii Olgi Lipińskiej, potem w Teatrze Narodowym i Teatrze Nowym, ale jak sam mówił: „stwierdziłem, że praca w teatrze mi nie odpowiada, ponieważ nie lubię tak zwanego procesu twórczego tzn. dużej ilości prób oraz siedzenia w bufecie w oczekiwaniu na wiadomość (po wypiciu kilkunastu herbat), że nie jestem już dzisiaj potrzebny”.

Po zagraniu w kilku filmach polskich i zagranicznych dostał swoją pierwszą rolę dubbingową - film telewizyjny Starszy brat. W latach 80-tych użyczył głosu Rumburakowi w serialu Arabela (nagrania dubbingu do Arabeli powstały pod koniec 1982). W latach 90-tych najczęściej współpracował ze studiami dubbingowymi Eurocom, Master Film i Studiem Sonica (do 2011r). W roku 2011 odszedł na emeryturę.

Jacek Czyż był trzecim (po Jarosławie Boberku i Andrzeju Gawrońskim) aktorem z największym dubbingowym dorobkiem w Polsce, wykreował blisko 300 ról filmowych. Najbardziej znanymi postaciami są: Diabeł Tasmański ze Zwariowanych melodii, Tygrysek z Kubusia Puchatka, Mojo Jojo z Atomówek czy Argus Filch z serii filmów o Harrym Potterze.  Jego ulubioną rolą dubbingową był Rafiki z filmu animowanego Król Lew.

O dubbingu mówił: „doszedłem do wniosku, że ta część działalności aktorskiej najbardziej mi odpowiada. Ostatnio robiłem próby głosu do South Parku, w którym musiałem zaśpiewać piosenkę w stylu soul. Kiedy zaśpiewałem tę piosenkę to usłyszałem, że wszystko było OK, ale trzeba będzie ją jeszcze powtórzyć, ponieważ była za mało soulowa. Na moje pytanie kto śpiewa ją w oryginale usłyszałem, że Isaac Hayes. Wtedy powiedziałem: Gdybym wiedział, że śpiewa ją Isaac Hayes to odmówiłbym zagrania tej roli. W odpowiedzi usłyszałem od reżysera: Właśnie specjalnie ci nie powiedziałam. I to mi się podoba w dubbingu. Podczas nagrań od razu dowiaduję się, że mi poszło dobrze albo źle. Nie muszę czekać. Wynik jest natychmiastowy.”

Zagrał kilka małych ról w filmach, m.in. w Misiu, Między ustami a brzegami pucharu czy w serialach Klan, Samo życie i Plebania.

Był muzycznie uzdolniony, co pomagało mu w pracy. Lubił czytać tekst, ale też go śpiewać: „Mam za sobą 12 lat nauki gry na fortepianie, 4 lata gitary i 2 lata perkusji, w związku z tym jakby nienajgorzej się czuję w muzyce.”

Prywatnie był mężem Miriam Aleksandrowicz. Ojciec Aleksandra Orsztynowicza-Czyża, również aktora dubbingowego.

W 2017 roku zakończył karierę z powodu udaru mózgu. W tym samym roku wykryto u niego nowotwór prostaty z przerzutami do kości.

źródła:
http://dubbing.pl/czyz-jacek/
https://film.wp.pl/jacek-czy%C5%BC-6032134103777921c
materiały własne

 

 

 

 

 

Brak komentarzy

Studio Medianawigator.com

reklama

Agencja MediaNawigator.com

Powered by:

Bank głosów Mikrofonika.net

reklama