Baza polskich lektorów
BAZA LEKTORÓW

Poznaj twarze i historie polskich lektorów! Poniżej przedstawiamy sylwetki najpiękniejszych głosów lektorów filmowych, reklamowych i dubbingowych. Uwaga! Znalazłeś nieaktualny wpis? Masz dodatkowe informacje lub uwagi? Pisz do nas.

Jan Suzin, właściwie Zenon Suzin - urodzony 12 kwietnia 1930 w Warszawie – polski prezenter telewizyjny. Z wykształcenia architekt, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Pracę w Telewizji Polskiej rozpoczął w połowie lat 50-tych XX wieku, a zakończył 26 listopada 1996 roku. Był jednym z dwóch pierwszych (obok Eugeniusza Pacha) lektorów TVP, wystąpił już w pierwszym wyemitowanym programie. Na początku lat 70-tych był prezenterem Dziennika Telewizyjnego, przez cały czas pracy w TVP był spikerem.

Wielokrotnie składał widzom życzenia noworoczne, najczęściej w duecie z Edytą Wojtczak. Czasami prowadził niektóre programy rozrywkowe, np. "Dobry wieczór, tu Łódź". Jako lektor czytał teksty filmów, (głównie westernów) i programów popularnonaukowych, m.in. materiały do "Sondy". Występował też w polskich filmach, głównie grając samego siebie. Słynie z nienagannych manier, znajomości wielu języków obcych oraz zamiłowania do lotnictwa. Zmarł po ciężkiej chorobie w nocy z 21 na 22 kwietnia 2012 roku.

Role filmowe:

1989: Konsul (jako Spiker TV)

1986: Tulipan (jako Jan Suzin, klient szewca)

1976: Brunet wieczorową porą (jako Spiker TV)

1971: Nie lubię™ poniedziałku (jako Spiker TV)

1960: Szczꙶciarz Antoni (jako Pan młody w USC)

Role w Teatrze Telewizji:

1982: Długie pożegnanie wg Chandlera (jako Policjant)

 

(źródło: Wikipedia)

 

Próbki audio

00:00/00:00
  1. frag. filmu "Żandarm i kosmici"
  2. frag. filmu "Bonanza-Powrót"
  3. frag. filmu "Kiedy mnie ktoś pokocha?"

Oceń lektora

2 (2 głosy)
Vote up!
Vote down!

Brak komentarzy

Zawodowcy do wynajęcia

reklama

Agencja MediaNawigator.com